«Воїни світла», що теж ризикують життям: про енергетиків Рівненщини, які втримали енергосистему після ворожих атак

на фото енергетики Рівненщини на Херсонщині на фото енергетики Рівненщини на Херсонщині

Керівник підприємства Сергій Невмержицький розповів, яким був для галузі та для енергосистеми Рівненщини воєнний рік незламності.

Про енергетиків під час війни говорять, як про героїв, воїнів світла – завдяки їхній роботі вдалося втримати енергосистему країни після спроб цілеспрямованого її знищення. І це не лише роботи з відновлення пошкодженого обладнання, а й пошук настільки складних інженерних рішень, яких не доводилося застосовувати в жодній країні світу.

Сьогодні енергетики стоять єдиним фронтом із захисниками ЗСУ: голова правління ПрАТ «Рівнеобленерго» Сергій Невмержицький та директор з розвитку електричних мереж Ігор Красінський напотримали медалі Міністерства оборони України «За сприяння Збройним Силам України».

Те, що в країні триває повномасштабна війна ми відчули одразу 24 лютого. Практично цього ж дня почали ширитися чутки про можливість масових знеструмлень, різні фейки про роботу енергосистеми, ми почали підсилювати оборону наших об’єктів, посилено їх оглядати, організували охорону найважливіших об’єктів. Водночас через закриття чималої кількості підприємств на півдні та сході нашої держави, порушення логістичних ланцюжків у постачанні пального, запчастин, електроопор, енергообладнання, стало зрозуміло, що під загрозою реалізація чималої кількості запланованих на 2022 рік проєктів.- розповідає Сергій Невмержицький.- Ми почали збільшувати наші запаси матеріалів для проведення ремонтної кампанії, попри все проводили тендерні процедури для реалізації затвердженої інвестиційної програми на 2023 рік. Надзусиллями усього нашого колективу 57% запланованого інвестпрограмою на 2022 рік нам вдалося реалізувати. Ми реконструювали 22 км повітряних ліній зі встановленням 4 нових розвантажувальних підстанцій та заміною трьох існуючих – роботи проводили у всіх районах області. Також в рамках реалізації заходів інвестпрограми на Рівненщині було встановлено 10 нових розподільчих пунктів, було завершено реконструкцію однієї з підстанцій 110/10 кВ у обласному центрі, здійснено заміну обладнання на одному з об’єктів після ракетного удару на Рівненщину, встановлено 29 тисяч нових приладів обліку, майже 14 тисяч з яких – із передаванням даних.

Чи внесла війна корективи у проведення ремонтної кампанії?

Щороку ми, готуючись до опалювального сезону, проводимо ремонтну кампанію для попередження виходу з ладу обладнання та мереж. Минулоріч ця робота була організована ще більш ретельно, зважаючи на виклики для енергосистеми в умовах війни. Наш персонал провів ремонт 1175 км повітряних ліній. А це заміна опор, проводу, ізоляторів. Відремонтували майже 3 сотні кабельних ліній 0,4-10 кВ, проводили ремонт підстанцій 6-10/35-110 кВ, силових трансформаторів, вимикачів, провели чистку понад 4,5 тисяч кілометрів охоронних зон повітряних ліній. Також з перших днів повномасштабного вторгнення ми створювали запаси пального та матеріалів для підтримки нормальної роботи обладнання. Адже в умовах погодинних відключень воно також було під ризиком швидкого виходу з ладу.

Щодо стабілізаційних відключень…

За даними НЕК «Укренерго», звідки ми отримуємо ліміти споживання і команди щодо зменшення навантаження на систему або ж дозвіл на його збільшення, внаслідок численних ракетних ударів росіян знищено понад 50% генеруючих потужностей нашої держави. Через пошкодження ворогом електростанцій та магістральної мережі, зниження температурних показників та зростання споживання, в енергосистемі України декілька місяці зберігався значний дефіцит електроенергії. Саме тому обсяги потужності для Рівненської області ще донедавна коливався в межах 45-60% від щоденної потреби. Завдяки високопрофесійній роботі енергетиків нашої держави та відновленню необхідного обсягу генерації, дефіцит потужності почав поступово зменшуватися, як і потреба у застосуванні погодинних відключень. Чи довго зберігатиметься така ситуація спрогнозувати наразі складно. За відсутності подальших ушкоджень енергосистеми ворогом наші енергетики робитимуть усе, щоб споживачі безперебійно отримували необхідні обсяги електричної енергії.

Бригади ПрАТ «Рівнеобленерго» активно відновлюють електромережі на деокупованих територіях, де і скільки наших енергетиків працює зараз, ризикуючи життям та здоров’ям?

23 наших працівників – бригада служби ліній, електромонтери з Млинівської, Дубенської, Корецької дільниць з жовтня минулого відбудовують енергосистему Херсонщини. Ми відправили у Херсонську область 8 одиниць техніки, забезпечили наших працівників пальним, продуктами харчування, усім найнеобхіднішим. Завдяки роботі наших хлопців вдалося відбудувати понад 28 км ПЛ-35 кВ, ввести в роботу три підстанції 35/10 кВ. Відновлювальні роботи, які проводять наші хлопці на пошкоджених ділянках повітряних ліній – це усунення обривів проводу та захисного тросу, заміна ізоляторів, електроопор, прокладання нових мереж після обстеження території саперами. Наші працівники, ризикуючи життям, повертають світло тим, хто втратив електропостачання ще у березні. Виконані нашим персоналом роботи на сьогодні дозволили відновити електропостачання у 14 населених пунктів Херсонської області. Наші працівники ще перебувають там, після ротації обов’язково повернуться на південь знову – наших воїнів світла там дуже чекають. Крім того, відразу після звільнення наше підприємство відгукнулося на прохання чернігівських енергетиків. У Чернігівську область ми відправили кілька тон гуманітарного вантажу.

ПрАТ «Рівнеобленерго» суттєво допомагає нашим військовим. Колектив отримав чимало відзнак та нагород…

Маємо за честь допомагати нашим оборонцям, робимо це з 2014 року. За рік з моменту повномасштабного вторгнення наше товариство надало допомоги воїнам на суму понад 14 млн. гривень. Ми передали військовим 35 одиниць транспорту. Три автомобілі придбали за кошти наших працівників. Енергетики нашого підприємства, окрім згаданої суми, зібрали понад пів мільйона гривень власних коштів. Допомагаємо оргтехнікою, закупівлею амуніції та військових аксесуарів, ремонтом техніки, запчастинами, пальним, електрифікацією оборонних об’єктів. 110 наших працівників зараз проходять службу у різних підрозділах ЗСУ – підтримуємо їх і пишаємося. Пам’ятаємо та сумуємо за нашим загиблим колегою – від ворожого авіаудару загинув 38-річний заступник начальника служби підстанцій ПрАТ «Рівнеобленерго» Андрій Савонік. Указом Президента України загиблого захисника нагороджено орденом «За мужність» (посмертно).

Які плани у енергетиків на майбутнє?

Найперше – це перемога. Чекаємо, робимо все можливе для її наближення, працюємо задля вигнання російських окупантів з нашої землі. За нами понад 400 тисяч абонентів області, для яких електроенергія – це життя, робота, оборона, здоров’я… Ми працюємо і вдень, і вночі, в сніг і в дощ, щоб повернути світло кожному, забезпечувати електропостачання 24 години на добу, сім днів на тиждень. Це наш фронт – енергетичний. І ми обов’язково переможемо, задля наших споживачів!

 


На Щасливому (Запис низ)

Новини по темі:

 • Фотографиня показала неймовірні фото весни у Рівному

  31 03 2023, 18:30
  Усі фото - робота рівненської фотографині Дежі Брют.
 • У аптеках Рівного - черги пацієнтів через ліки, які будуть продаватись за рецептом з 1 квітня

  31 03 2023, 17:34
  У Рівному до міських аптек вишикувались черги зі схвильов...
 • Вихідних на Великдень не буде: як відпочиватимуть рівняни у квітні

  31 03 2023, 17:01
  У квітні в Україні будуть відзначати Великдень та Вербну ...
 • У Рівному у костел привезуть унікальну копію ікони Матері Божої

  31 03 2023, 16:11
  Оригінал на даний момент зберігається у Польщі.
 • 9 випадків сказу серед тварин зафіксували у Рівненській області з початку цього року

  31 03 2023, 15:49
  Про це повідомляє Рівненська ОДА Як зазначається, захвор...
 • Викриття нових схем, які працювали у колонії

  31 03 2023, 14:32
  Жертвами зловмисників наразі стали 7 громадян, які відда...