Вакцинація проти вірусу папіломи людини: як уберегти дітей від онкологічних захворювань у майбутньому

Фото ілюстративне

Вірус папіломи людини (ВПЛ) — це велика група вірусів, які уражають клітини шкіри та слизових оболонок. За даними фахівців, упродовж життя ВПЛ інфікується щонайменше троє з чотирьох людей. Найчастіше зараження відбувається у віці 20–25 років.

На сьогодні відомо близько 200 типів ВПЛ, значна частина з яких є високоонкогенними та може призводити до розвитку злоякісних новоутворень. Зокрема, близько 70 відсотків випадків раку шийки матки пов’язані з 16 та 18 типами вірусу. Саме проти цих та низки інших типів ВПЛ розроблені ефективні вакцини.

У дев’яти з десяти випадків інфекція, спричинена ВПЛ, зникає самостійно протягом двох років. Однак за відсутності елімінації вірусу зростає ризик розвитку раку шийки матки, статевого члена, піхви, вульви, аноректальної ділянки, а також ротоглотки й ротової порожнини.

Передається ВПЛ переважно під час статевого контакту, а також через тісний контакт шкіра-до-шкіри. Можлива і вертикальна передача — від матері до дитини під час пологів.

Відповідно до Національного календаря профілактичних щеплень, із початку 2026 року в Україні запроваджується безоплатне однократне щеплення 9-валентною вакциною для дівчат віком 12–13 років. Саме вакцинація до початку статевого життя забезпечує найвищий рівень захисту та запобігає розвитку захворювань у майбутньому.

Щеплення рекомендоване також хлопцям і юнакам, оптимально — до початку статевого життя. Водночас для дівчат старших 13 років, хлопців та дорослих вакцинація наразі можлива за власні кошти або коштом громади, за наявності відповідної місцевої програми. Найбільш ефективною вважається вакцинація до 26 років, однак вона має сенс і у віці старше 26 років.

Фахівці наголошують, що передракові стани та рак шийки матки часто не мають ранніх симптомів. Перші скарги можуть з’являтися вже на пізніших стадіях і включати кров’янисті виділення, біль у тазі або під час статевого акту, порушення сечовипускання чи дефекації.

Медики радять батькам звернутися до сімейного лікаря або педіатра, щоб дізнатися про можливість безоплатної вакцинації доньки проти ВПЛ. Така профілактика є важливою інвестицією у здоров’я та шансом запобігти розвитку онкологічних захворювань.

Про це повідомляють у Рівненському обласному центрі контролю та профілактики хвороб.


Azov Army

Новини по темі:

  • У Квасилові в кота виявлено сказ

    04 06 2026, 17:43
    Про це повідомляє Рівненська міська рада.
  • Рівненський лікар-рентгенелог приписував вигадані діагнози військовим

    04 06 2026, 16:20
    Про це повідомляє Департамент внутрішньої безпеки Націона...
  • КАТП 1728 запрошує дітей на екскурсії до Центру управління відходами

    04 06 2026, 15:42
    Про це повідомляє Рівненська міська рада.
  • Незалежні фахівці контролюватимуть внутрішній аудит у Рівненській ОДА

    04 06 2026, 14:21
    У Рівненській ОДА запрацював аудиторський комітет за учас...