Як складається Ваше перше враження про мешканців міста, якщо Ви приїхали в гості? Для мене такими критеріями є чистота вулиць, архітектурні та історичні пам’ятки минувшини, які збереглися з давнини, та назви вулиць.
Останнім часом з чистотою, прибиранням снігу якось не склалося, що, можливо, і було одним з мотивів складання повноважень начальником житлово-комунального господарства.
З архітектурними та історичними пам’ятками теж скрутно. Бункер Коха поруч з краєзнавчим музеєм вперто не хочуть вносити до переліку пам’яток, хоча аналогічних споруд в Україні всього три: Вервольф у Вінниці, бункер у Житомирі, де пасуть кіз, та бункер у Рівному, який донедавна перебував в оренді приватних структур. Чим не місце для музею тоталітаризму, який міг би стати родзинкою міста? Про чудернацькі будинки авторства Косміаді, які знаходяться під загрозою знищення вже було написано в рівненських ЗМІ достатньо. Мабуть, не переживе покращень і ліпнина на споруді колишнього військкоммату.
Залишаються вулиці. Останнім часом і з ними складно. На одній з попередніх сесій одна з вулиць отримала назву…. Фруктова. На сесії 28 лютого іншій вулиці мікрорайону «Південний» було присвоєно назву Щаслива. Чому, запитаєте Ви? Невже у нас закінчилися видатні особи культури, історії? Таке ж запитання виникло і в мене. Виявляється, що в нас в місті є спеціальна комісія з питання найменування та перейменування вулиць, до неї звертаються з проханнями, а та, не довго думаючи, їх приймає до уваги. Мою пропозицію дати вулицям Проектна 1, 2, 3 та провулку Проектний назву вулиці Героїв Крут та провулку Героїв Крут навіть не було поставлено на голосування.
Ось так в місті будемо мати безликі, аморфні назви вулиць, бо так захотіли їхні мешканці, а те, що це місто і ця держава мають свою історію і культуру, мало кого цікавить. За такою логікою мешканці цих вулиць могли б створити свої власні сільські ради, побудувати школи, лікарні, дитсадочки і самі визначати, що де і як називати. Поки що це є функція міської влади, яка, опираючись на думку громадськості, краєзнавців, істориків, культорологів та міської інтелігенції, зобов’язана створювати культурне та історичне обличчя міста для нащадків. А з такими темпами, як виконується ця прерогатива міської влади, прийдеться дати місту назву смт. Бананове… Бо так захочуть люди.
Що ж побачать наші гості: не прибране місто, знищені архітектурні, культурні пам’ятки та фруктові вулиці… А ще напис на стіні одного з мікрорайонів «Ти сухой, а ми на мокром!». Варто вже готувати нові написи «Ти овоч, а ми на Фруктовій!», «Ти невдаха, а ми на Щасливій!» тощо...
Володимир ЗИЛЬ
