На Рівненщині у заповіднику депутат збудував приватну базу відпочинку

Фото ілюстративне

Фактично під загрозою зникнення природний заказник у Зарічненському районі, історія якого вже сягає більше 35 років, через орендування земель там приватною фірмою. Основне своє призначення як природоохоронного об`єкту на сьогодні майже втрачне. Натомість, там функціонує приватна база відпочинку.

Фактично під загрозою зникнення природний заказник у Зарічненському районі, історія якого вже сягає більше 35 років, через орендування земель там приватною фірмою. Основне своє призначення як природоохоронного об`єкту на сьогодні майже втрачене. Натомість, там функціонує приватна база відпочинку. На території, яка під охороною закону, можна вільно займатись мисливством, риболовлею..., правда, за кошти. 

Аби зберегти рідкісну на той час флору та фауну болотистої місцевості села Острівськ Зарічненського району, заказник набув загальнодержавного значення. Болота там вже давно осушені, втім унікальні види рослинного та тваринного світу залишились. Поряд – комплекс трьох озер – Велике (площею 96 га), Середнє (12 га) та Хоромне (40 га), де вже давно "оселились" рідкісні види птахів, плавців, деякі з них охороняються Червоною книгою України. 

Фото -  zaribibliteka.blogspot.com

Крім озер, тут простягається найдовша у Європі діюча вузькоколійна дорога “Антонівка-Зарічне”, яка сягає 106 кілометрів і стала свого часу для тамтешніх мешканців трансполіською магістраллю.

Ці озера є унікальними не лише регіонального значення, а й загальнодержавного. Чинним є наказ Міністерства екології та природних ресурсів від 15 листопада 2011 року «Про затвердження Положення про гідрологічний заказник загальнодержавного значення "Острівський" у новій редакції»

Вузькоколійка zaribibliteka.blogspot.com

Натомість, 29 травня 2009 року Рівненська обласна рада надала ці території в оренду Товариству з обмеженою відповідальністю «Зарічненське мисливське господарство МАРАЛ». На сайті Міністерства юстиції розміщена інформація про власників «Маралу», яка є у вільному доступі, - це Анатолій Кононеров, Руслан Христюк, Віталій Хомюк та Ігор Колб.

- Анатолій Кононеров – це телефон якого дають, щоб порибалити за 200 гривень. Руслан Христюк – це єгер Зарічненського району. Ігор Колб – депутат Зарічненської ради, він є власником авторинку, тобто він ще є бізнесменом, - зазначив еколог із Києва МБО «Екологія-Право-Людина».

 Аби перевірити наочно стан Зарічненського заказника, Петро Тєстов особисто там побував:

- Ситуація виходить жахлива. По-перше, між озерами Середнє та Хоромне побудована приватна база відпочинку,яка складається з невеличких будиночків, по-друге, ще капітальні котеджі. Ми дізнавались ціну: 400 гривень коштує за розміщення однієї людини. Там побудований цілий комплекс для відпочинку. А в озері Середнє забороняється безкоштовно рибалити, вимагаючи за це гроші, - розповів Петро Тєстов.

В озеро Середнє встановлено факт, за словами Петра Тєстова, що там відбувається інтродукція чужорідних риб, ймовірно до озера Хоромного також. Тобто, ці озера використовувались як звичайні штучні водойми для розведення риби. Така діяльність є протизаконною і тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільну або кримінальну відповідальність згідно з законодавством України.

Відповідно до Закону України «Про охорону природо-заповідний фонд» на території заказника діють заборони:

- забороняється будь-яке будівництво споруд, шляхів, лінійних та інших об’єктів транспорту і зв’язку, не пов’язане з охороною території Заказника;

- турбування, знищення та вiдлов диких тварин, що мешкають у Заказнику, пошкодження їх гнізд та інших жител, збирання яєць та пуху тощо;

- знищення та суттєва зміна видового складу рослинного покриву (підліску, підросту, заліснення, розорювання, залуження ділянок);

- інтродукція нових видів рослин і тварин без відповідних, узгоджених у встановленому порядку наукових обґрунтувань та погоджень Мінприроди;

- будь-яке рибальство, за винятком любительського з берега в спеціально відведених місцях;

- знаходження на території Заказника з усіма видами вогнепальної зброї (крім осіб, що відносяться до служби охорони), знаряддями лову тварин та недозволеними до використання знаряддями лову риби;

- проїзд усіх видів транспорту поза дорогами загального користування, за винятком технологічного і службового транспорту Землекористувача;

- організація таборів, місць відпочинку, стоянок автотранспорту та човнових стоянок, розведення вогнищ.

Єдино правильне і докорінне вирішення проблеми екологи та науковці пропонують створити Національний парк «Нобельський». За словами науковців, цей заказник повинен повністю увійти до новоствореного парку національного значення. Відповідно, будь-яка оренда земель і використання їх як бази для відпочинку буде ліквідована. 

Збережений комплекс дикої природи стане хорошою основою для розвитку різних видів туризму – а це додатковий дохід селянам та популяризація краю як туристичного.

Ботанік Віталій Вололимирець, доцент кафедри агрохімії, ґрунтознавства та землеробства НУВГП, наголошує на цінності цієї території :

- Це досить унікальна територія. Беручи до уваги наші дослідження, там вдалось підтвердити життєдіяльність тих видів, які були там, а також виявити нові. Це досить рідкісні види. Є види, які занесені до Червоної книги України. Є відомості, що в озерах зростає молодильник озерний. Досить рідкісна рослина, яка росте лише в декількох озерах України, - розповів Віталій Володимирець .

Місцевому населенню варто сприяти створенню тут Національного парку. Адже, за словами Петра Тєстова, крім збереження унікальності цієї території, це можливість відкрити ці угіддя для туризму та подорожей, що дасть додатковий підзаробіток тамтешнім мешканцям. Цілком ймовірно, що відремонтують дороги. Відповідно до законодавства, до національних парків передовсім ремонтують дороги.

У зазначених вимогах в угоді між Україною та ЄС йдеться про те, аби ця територія увійшла до природоохоронних об’єктів, що об’єднають у «Смарагдовій мережі».

Зважаючи на рідкісних птахів, яких тут виявили науковці, ця територія сприяє для поширення любительського туризму - бердвочерінг, себто спостереження за птахами. Цей туризм ще називають спортивною орнітологією, де зацікавлені люблять вивчати поведінку птахів та їхню життєдіяльність. 

Тому, науковці, ботаніки та зоологи активно шукають способи, аби зберегти унікальність цієї території та популяризувати зацікавленість нею серед місцевого населення. 

 

Вікторія КОВТУНОВИЧ
 


Відкриттття Хеппі.Молл (Новина, низ)

Новини по темі:

 • Грієм душу! «Бампер і Сус» 15 грудня з великим концертом у Рівному!

  04 грудня 2022, 11:12
  А це значить одне — буде справжнє полум’я!
 • За добу на Рівненщині загасили сім пожеж

  04 грудня 2022, 10:28
  За минулу добу рятувальники Рівненщини ліквідували сім по...
 • На Рівненщині під час пожежі загинув пенсіонер

  04 грудня 2022, 09:35
  За минулу добу рятувальники Рівненщини ліквідували сім по...
 • Графіки відключення світла на 4 грудня: інформація для рівнян

  03 грудня 2022, 20:52
  Важливо! У графіках використання електроенергії тепер і н...
 • Його пісні та кавери слухають на фронті: SHUMEI з концертом у Рівному!

  03 грудня 2022, 18:35
  У цей непростий для нашої країни час народжується дуже по...
 • Юна художниця із Костополя вразила журі на своєю роботою

  03 грудня 2022, 17:33
  Ольга Левчук здобула І місце в обласному етапі Всеукраїнс...
 • В Офісі президента назвали кількість загиблих українських захисників

  03 грудня 2022, 16:16
  За час повномасштабної війни втрати української армії скл...