Колективного імунітету до поліомієліту у рівнян поки немає: як захиститися від хвороби, яка паралізує

Фото ЮНІСЕФ Фото ЮНІСЕФ

З початку року на Рівненщині понад 2 200 дітей не отримали першу дозу вакцини від поліомієліту. Тому рівень колективного імунітету не відповідає потрібним 95% для того, аби не було нових спалахів.

Причини низького показника імунізації – коронавірус та війна, які привнесли у життя людей інші турботи. Проте через війну хвороби несуть ще більшу загрозу, тому вакцинація від інфекцій важлива зараз як ніколи. Чому поліомієліт небезпечний та як вберегтись рівненчанам, розбирались журналісти ЧаРівне.інфо. 

Ситуація з поліомієлітом на Рівненщині

Як повідомляють в Департаменті цивільного захисту та охорони здоров'я населення Рівненської ОДА, цього року в області щепленнями від поліомієліту охоплено лише 37,3% дітей від річного плану. На сьогодні не отримали необхідних щеплень близько 1 500 дітей до 1 року, 1 200 дітей 18-місячного віку та залишається близько 4 500 тисяч дітей віком від 1 до 18 років, які не мають жодної дози вакцини від поліомієліту. 

Тим часом з 1 лютого в Україні, в тому числі на Рівненщині, триває загальнонаціональна кампанія з вакцинації дітей від поліомієліту у відповідь на спалахи захворювання. Нагадаємо, у жовтні 2021 року на Рівненщині поліомієліт діагностували у півторарічної дитини. Дівчинку паралізувало. Вірус виявили також у шести її братів та сестер. Діти щеплені не були. Одночасно спалах поліо стався на Закарпатті. Випадки пов'язують між собою через контакти між членами сімей. 

“Ми розуміємо, що поліовірус продовжує циркулювати на території області. Ми обговорили низку практичних питань, аби дати відповідь — де саме він циркулює”, — пояснює головний санітарний лікар Рівненщини Роман Сафонов.

Після спалаху у 2021 році на Рівненщині провели додаткові тури вакцинації, і через два місяці рівень вакцинації від поліомієліту в Україні дещо збільшився. Станом на початок грудня 2021 року він досягнув вже 73% щеплених дітей до року. Але цього все одно недостатньо, адже для колективного імунітету, за даними ВООЗ, рівень вакцинації має бути 95%.

Чому важливо підвищити рівень вакцинації від поліомієліту на Рівненщині? 

Причинами низького рівня вакцинації від поліомієліту на Рівненщині називають пандемію COVID-19, війну та "філософію" батьків-відмовників.  Водночас в умовах воєнних дій на території України вакцинації треба приділити вдвічі більше уваги. 

Завідувач відділу імунопрофілактики Рівненського обласного центру контролю та профілактики хвороб  МОЗ України Віктор Мороз наголошує, що війна – не привід не робити щеплень. Скоріше навпаки.

“Військових дій на території нашої області немає, тому це не повинно впливати на показники щеплення. Вакцинацію на Рівненщині не переривали ні під час перших хвиль коронавірусу, ні під час військових дій», – зазначає він. 

Особливо гостро питання щеплення стоїть перед початком нового навчального року, адже до дитячих колективів без обов'язкових щеплень допускати не будуть. 

За словами імунолога, найгірша ситуація зі щепленнями від поліомієліту в області у північних районах. Частково це пов'язують із релігійним фактором. 

“Якщо подивитись на ситуацію з вакцинацією у розрізі районів, вже багато років у нас відстає за темпами вакцинації Сарненський район. Є певні верстви населення, які належать до релігійних громад. Вони не вакцинуються цілими сім'ями, тому це впливає на загальний показник вакцинації», – каже Віктор Мороз. 

Спалах поліомієліту на Рівненщині показав, що за таких темпів щеплення діти в області не є захищеними. Під загрозою і діти, які мають протипоказання до вакцинації. Їх мав би захистити колективний імунітет, але його немає з рівнем щеплення у 73% за необхідних 95%. То ж з батьками проводять роз'яснювальну роботу. 

Поліомієліт – надзвичайно небезпечна хвороба. Він може вражати спинний та головний мозок і спричиняти невиліковний параліч та навіть смерть протягом кількох годин. Серед тих, кого паралізувало внаслідок поліомієліту, 5–10% помирають через те, що параліч уразив дихальні м’язи. 

“Ця хвороба давно вже відома, але, на жаль, до цього часу ліків проти поліомієліту не придумали. Попри весь прогрес в медицині, науці, ліків так і немає. Але є ефективний засіб – це вакцинація. Завдяки їй можна запобігти захворюванню, уникнути паралічів, які є незворотніми. Тому ми говоримо на всіх рівнях, що щеплення повинні робитись. Вакцинація – це єдиний спосіб, щоб зупинити поліомієліт, іншого способу немає у світі”, – наголошує Віктор Мороз. 

Коли, як та чим вакцинуватись від поліомієліту?

В Україні вакцинація від поліомієліту входить у перелік обов’язкових гарантованих державою щеплень. Їх можна зробити у державних медичних закладах безоплатно. 

Для боротьби з поліомієлітом в Україні й в усьому світі використовують інактивовану поліомієлітну вакцину (ІПВ) та оральну поліомієлітну вакцину (ОПВ). Вакцини, які використовують державні й приватні клініки, зареєстровані та дозволені для використання в Україні.

Відповідно до Національного календаря профілактичних щеплень дитина має отримати 6 доз вакцини від поліомієліту:

 • у 2 місяці: 1-ша доза 
 • у 4 місяці: 2-га доза 
 • у 6 місяців: 3-тя доза 
 • у 18 місяців: 4-та доза 
 • у 6 років: 5-та доза 
 • у 14 років: 6-та доза

Лікарі закликають батьків бути свідомими та робити щеплення від поліомієліту своїм дітям. Не ігнорувати щеплення закликають і батьків, які переїхали на безпечніші території у зв'язку з воєнними діями.

Вимушені переселенці можуть звертатися у будь-який державний медичний заклад місцевості, де вони перебувають, та записати дитину на прийом до сімейного лікаря чи педіатра. Для щеплення від поліомієліту підписувати декларацію з місцевим лікарем не обов’язково. 

“Закликаю прислухатись до лікарів, до доказової медицини та робити щеплення. У всьому світі доведено, що вакцинація – це найефективніший засіб боротьби з інфекційними хворобами. Нічого кращого у світі не придумали, тому треба вакцинуватись!” – каже Віктор Мороз.


Відкриттття Хеппі.Молл (Новина, низ)

Новини по темі:

 • На відкритті ялинки у Рівному зібрали більше 70 тисяч на ЗСУ

  06 грудня 2022, 20:41
  Засвічення ялинки - фінальна частина сьогоднішньої акції ...
 • Рівнянка потрапила у сотню найвпливовіших жінок 2022 року за версією BBС

  06 грудня 2022, 19:05
  BBC оприлюднило перелік зі 100 найвпливовіших жінок світу...
 • На Дубенщині жінка доганяла грабіжника, який вкрав у неї хлібопічку і фен

  06 грудня 2022, 17:50
  Дубенчанин постане перед судом за грабіж та угон.
 • Ліміти споживання електроенергії: Рівненщині виділили 60% від потреби

  06 грудня 2022, 17:01
  Усім областям доведено ліміти споживання електроенергії в...
 • На Рівненщині відчинить двері резиденція Святого Миколая

  06 грудня 2022, 16:20
  Її відкриють на базі етнопарку "Ладомирія", що в Радивило...
 • З російського полону повернувся захисник з Рівненщини

  06 грудня 2022, 15:39
  Це Володимир Ососкало.
 • Їхав-їхав, і застряг: на Рівненщині правоохоронці з болота витягували автівку

  06 грудня 2022, 15:22
  Уранці сьогодні, шостого грудня, до поліцейських офіцерів...