Студенти Острозької академії відзначать 100-річчя легендарного бою під Крутами

Фото ілюстративне

Вже стало традицією для студентів «Острозької академії» у січні вшановувати пам`ять юних захисників Української Народної Республіки.

Вже стало традицією для студентів «Острозької академії» у січні вшановувати пам`ять юних захисників Української Народної Республіки. Цьогоріч минає 100 років легендарного бою української молоді супроти більшовицької орди Муравйова. З численних історичних розвідок відомо, що 29-30 січня 1918 року, відбувся бій під Крутами, в якому українські студенти пожертвували своїм життям, аби спинити воєнізовані більшовицькі загони при наступі на Київ. Цей бій багато в чому нагадує військову звитягу та міць бойового духу захисників Донецького аеропорту - "кіборгів".

Українські студенти затримали червоногвардійські банди на чотири дні. Таким чином добровольці захистили столицю на час, необхідний для укладання Брест-Литовського миру, який de-facto означав міжнародне визнання української незалежності. Минуло сто років, і ми знову змушені боронити власну незалежність ціною людських жертв.

На початку січня 1918 року більшовики встановили контроль у Харківській, Катеринославській та Полтавській губерніях та розгорнули наступ на Київ. 24-27 січня 1918 року запеклі бої розгорнулись за станцію Бахмач.

Коли українські війська відступили до станції Крути, на їх підтримку було направлено Першу Українську юнацьку (юнкерську) школу ім. Б. Хмельницького у складі чотирьох сотень (400–450 курсантів і 20 старшин (офіцерів) та першу сотню (116–130 осіб) новоствореного добровольчого Помічного Студентського куреня січових стрільців. До них приєдналися ще майже 80 добровольців з підрозділів місцевого Вільного козацтва із Ніжина.

Після запеклого багатогодинного бою, під прикриттям сутінок, українські війська організовано відступили зі станції Крути до своїх ешелонів. 27 студентів та гімназистів, які перебували у резерві, під час відступу потрапили у полон. Наступного дня вони були розстріляні або замордовані. Згодом їх поховали на Аскольдовій могилі у Києві.

На Аскольдовій могилі
Поховали їх –
Тридцять мучнів українців
Славних, молодих…
На Аскольдовій могилі-
Український цвіт!-
По кривавій по дорозі
Нам іти у світ.

Кров героїв під Крутами не була пролита марно. Вже 29 січня 1919 року на роковини бою під Крутами, до Аскольдової могили героїв прийшли студенти й гімназисти. Слово про загиблих виголосив професор Михайло Грушевський: «Стримайте ж Ваші сльози, які котяться! Ці юнаки поклали свої голови за визволення Вітчизни, і Вітчизна збереже про них вдячну пам’ять навіки вічні!».

Втрати українських військ під Крутами, за сучасними підрахунками, оцінюють у 70–100 загиблих. Серед них 37–39 вбитих у бою та розстріляних студентів i гімназистів. На сьогодні вiдомi прізвища 20 з них. Це студенти Народного університету Олександр Шерстюк, Ісидор Пурик, Борозенко-Конончук, Головащук, Чижов, Сiрик, Омельченко (сотник); студенти університету Св. Володимира Олександр Попович, Володимир Шульгин, Микола Лизогуб, Божко-Божинський, Дмитренко, Андрiїв; гімназисти 2-ї Кирило-Мефодiївської гiмназiї Андрiй Соколовський, Євген Тернавський, Володимир Гнаткевич (з 6-го класу), Григiр Пiпський (галичанин), Іван Сорокевич (з 7-го класу), Павло Кольченко (прапорщик), Микола Ганкевич (з 8-го класу).

Героїчна сторінка української історії глибоко шанується нашим студентством як приклад жертовності в боротьбі за утвердження національної державності. Слава героям!

 

 

 


На Щасливому (Запис низ)

Новини по темі:

 • З полону окупантів повертаються четверо військових з Рівненщини

  04 02 2023, 14:44
  Четверо наших бійців з Рівненщини було звільнено сьогодні...
 • У Здолбунові чоловік посеред білого дня ходив зі зброєю

  04 02 2023, 13:35
  У Здолбунові за незаконне зберігання переробленої зброї з...
 • Рівненські благодійники вкотре передали автомобілі на фронт ВІДЕО

  04 02 2023, 12:33
  До бійців Мотопіхотного батальйону 14 окремої механізован...
 • Поблизу «Ладомирії» облаштували бомбосховище

  04 02 2023, 11:34
  У разі виникнення ракетної небезпеки під час екскурсій на...
 • Поліція встановлює місце перебування жителя Вінницької області

  04 02 2023, 10:15
  За наявною оперативною інформацією 31-річний мешканець Ра...
 • В Острозькій громаді обговорили політики захисту прав жінок

  04 02 2023, 09:48
  Підсумували роботу в Острозькій громаді в рамках проєкту ...
 • Клас безпеки відкрили в селі Гільча-2

  04 02 2023, 07:33
  На Рівненщині активно створюються класи безпеки для підро...