Православні та греко-католики святкують Яблучний Спас

19.08.2013, 09:38      Переглядів: 1985

У понеділок, 19 серпня, православні християни і греко-католики святкують свято Преображення Господнього, яке також називають Яблучний Спас або Другий Спас.

Це свято було започатковано церквою приблизно у IV столітті на честь події, що відбулася в останній рік земного життя Сина Божого. Як сказано в Євангеліях від Матвія, Луки і Марка, незадовго до своїх хресних страждань Христос відкрив своїм учням Петру, Якову та Іоанну чудо Преображення. Піднявшись з ними на розташовану неподалік від Назарета гору Фавор, він преобразився перед ними: обличчя Спасителя засяяло, як сонце, одяг став білим, як світло. Тоді ж Христу з`явилися старозавітні пророки Мойсей та Ілля, які говорили з ним про те, що його кров спокутує гріхи людські. А зі світлої хмари над ними пролунав голос Бога-Батька, який назвав Ісуса своїм улюбленим Сином.

 

В Яблучний Спас існує традиція нести до церкви на освячення яблука та інші фрукти нового врожаю. До Спаса не дозволяється їсти яблука і страви з яблук. А от у цей день, навпаки, необхідно зривати та освячувати яблука та інші фрукти нового врожаю.

За народними прикметами, Яблучний Спас означає настання осені і перетворення природи. Прийнято вважати, що ночі після 19 серпня стають набагато холоднішими.

Яблучний Спас ще називають "першими осенинами", тобто зустріччю осені. Вважається, що це свято покликане нагадати людям про необхідність духовного преображення. За традицією в цей день спочатку пригощали яблуками рідних, близьких, а також сиріт, незаможних, як спогад про предків, і лише потім самі їли.

Нагадаємо, що 14 серпня православні святкували Медовий Спас. 29 серпня відзначається Хлібний Спас.

 

за матеріалами  ZN.UA.

 

 

Читайте також:

  • Нові
  • Популярні