Азіатський підвид сонечка викликає алергію у людини

Фото ілюстративне

Паразитичні гриби допомогли азіатському сонечку підкорити Європу й Північну Америку. З їхньою допомогою комаха заражає конкурентів, сама при цьому залишаючись неушкодженою. У людей сонечко-арлекін викликає алергію.

Паразитичні гриби допомогли азіатському сонечку підкорити Європу й Північну Америку. З їхньою допомогою комаха заражає конкурентів, сама при цьому залишаючись неушкодженою. У людей сонечко-арлекін викликає алергію.

Дослідники відзначають, що незабаром H. axyridis може завоювати увесь світ, тому що воно здатне жити в різних кліматичних умовах.

До такого висновку дійшли німецькі мікробіологи з Гіссенського університету, чия стаття опублікована у свіжому випуску журналу Science, передає газета "День".

"Я не бачу способу зупинити неї - по-моєму, уже занадто пізно намагатися що-небудь зробити", - розповів Хейко Фогель, один з авторів роботи.

Колись сонечко-арлекін Harmonia axyridis було завезено в Європу зі Східної Азії для боротьби з попелицею. Однак незабаром вона початку безконтрольно розмножуватися й витісняти місцеві види сонечок.

Збираючись у величезні скупчення на зимівлю й потрапляючи у житлові будинки, H. axyridis викликає алергійні реакції в людей. Крім того, потрапляючи в збори винограду, сонечка цього виду псують смак вина.

Щоб зрозуміти, у чому причина успіху H. axyridis, автори статті порівняли її геном з геномом звичайних семицяткових сонечок (Coccinella septempunctata).

Виявилося, що в ньому є багато генів антибіотиків, у той час як семицяткове сонечко має всього один такий ген. Учені показали, що антибіотики потрібні H. axyridis для контролю за мікроспорідіями, присутніми в клітинах їхнього тіла.

Мікроспорідії - це гриби, які є внутрішньоклітинними паразитами безхребетних, риб та інших тварин. Дослідники з`ясували, що H. axyridis заражена мікроспорідіями, генетично близькими до роду Nosema, що викликає хвороби в бджіл.

Завдяки сильному імунітету H. axyridis не страждає від присутності мікроспорідій.

Однак інші види божих коробок від цих мікроспорідій гинуть. Учені довели це, роблячи сонечкам ін`єкції паразита, виділеного з гемолімфи H. axyridis. У природних умовах сонечка можуть заражатися паразитом, поїдаючи яйця й личинок свого азіатського конкурента. Швидше за все, саме завдяки дружбі з мікроспорідіями H. axyridis і змогла витіснити інші види.

Відзначимо, що деякі живі організми під впливом паразитів стають справжніми зомбі - перестають контролювати свою поведінку й підкоряються чужій волі. 

Юлія ДОМАНСЬКА


На Щасливому (Запис низ)

Новини по темі:

  • Завтра у Рівному очікують дощову погоду

    28 03 2024, 20:06
    Завтра атмосферний фронт із заходу Європи зумовить коротк...
  • Шантажував і примушував до проституції: поліцейські затримали сутенера з Рівного

    28 03 2024, 18:31
    За даними слідства, щоб втягнути жінок у проституцію чоло...
  • Заступник Секретаря РНБО побував з робочою поїздкою на Рівненщині

    28 03 2024, 18:26
    Перший заступник Секретаря Ради національної безпеки і о...
  • Амфетамін, гашиш та галюциногенні гриби: у Рівному викрили продавців наркотиків

    28 03 2024, 17:46
    21-річного уродженця Хмельниччини, жителя Рівного, поліце...
  • На Рівненщині конфісковане майно передали на потреби військових

    28 03 2024, 17:09
    Колоди різних порід дерев, бензопили, декілька ноутбуків ...
  • Цієї неділі в Органному залі відбудеться благодійна фотосесія

    28 03 2024, 16:18
    В рамках БЛАГОЯрмарку, який буде відбуватись 31 березня н...
  • Знесилений та дезорієнтований: зниклого жителя Вараського районі розшукали на Сарненщині

    28 03 2024, 15:40
    Жодних протиправних дій відносно нього вчинено не було.