До і після: поради дієтологів для корисного застілля на Новий рік

Фото ілюстративне

Як слід готуватися до святкового бенкету? З цим питанням ЧаРівне.інфо звернулося до гастроентерологів і дієтологів.

Як Новий рік зустрінеш, так його і проведеш. Дотримуючись цієї прикмети, ми стараємося накрити стіл якнайбагатше, зібрати шумну та веселу компанію, забуваючи про те, що 1 січня може початися з болю у животі. Отже, як слід підготуватися до святкового бенкету? З цим питанням ЧаРівне.інфо звернулося до гастроентерологів і дієтологів. Ось що вони радять.

ЗА ТРИ ТИЖНІ ДО…


Перша рекомендація з підготовки до свят записана ще в древньому «посібнику» життя – Біблії. Це – дотримання посту. Сучасна наука підтвердила і пояснила необхідність тимчасової відмови від вживання тваринних жирів і білків на користь рослинної їжі. Адже в ній є клітковина, що сприяє очищенню кишечника і регулює його діяльність, а печінці, ниркам і підшлунковій залозі, відтак, не треба буде переробляти надлишок тваринного білка і жиру. Кожна клітинка організму функціонує у полегшеному режимі, завдяки чому покращується обмін речовин. Результат – легкість у всьому тілі.

До речі, цей ефект можна посилити, якщо скористатися народним рецептом: насипте у банку таку кількість столових ложок круглого рису, яка відповідає вашому віку, залийте його холодною водою і поставте у холодильник. Після цього щодня варіть по одній столовій ложці крупи на воді без додавання солі і цукру впродовж п’яти хвилин і з’їдайте за півгодини до сніданку, і так щоранку. Не забувайте щодня змінювати воду у банці і зберігати її у холодильнику. Чим корисний цей рецепт? Вода вимиває із зерен рису крохмаль, що перетворює рис у відмінний сорбент, який вбирає рештки жовчних кислот, токсинів та інших «шкідників».

ЗА СВЯТКОВИМ СТОЛОМ

Постарайтеся зробити шлунок підвладним розуму, а не навпаки. Їж і пий все, чого бажаєш (якщо в тебе немає протипоказань: виразкової хвороби, хронічного гепатиту, панкреатиту), але по трошки. Намагайтесь обмежити прийом жирної, смаженої їжі на користь салатів, відвареної або запеченої риби, фруктів.

Крім цього, пам‘ятайте: алкоголь – продукт калорійний. У одному грамові міститься майже вдвічі більше калорій, ніж у такій же кількості вуглеводів і білків. Які алкогольні напої вживати краще? Безперечно – червоне вино. Але якщо ви – поціновувачі міцних напоїв, то віддайте перевагу якісній горілці. При чому, щоб захистити слизову оболонку шлунка, слід перед тим поїсти. А ось запивати спиртне не варто. Проте все ж якщо хочете після чарочки зробити декілька ковтків води, то це має бути в жодному разі не газована і солодка, адже і та, і інша сприяє більш швидкому засвоєнню алкоголю.

Не відмовляйте собі у задоволенні потанцювати: фізичне навантаження прискорює обмін речовин, у тому числі і утилізацію алкоголю. Але при цьому важливо дотримуватися однієї умови: танцюйте лише у добре провітрюваному приміщенні або ж на свіжому повітрі.

І ще одна порада. Постарайтесь в новорічну ніч якомога рідше курити. По-перше, нікотин звужує судини. По-друге, він знижує надходження кисню, який потрібен для нормального обміну речовин. І по-третє, він створює додаткове «токсикологічне» навантаження на організм.

НА НАСТУПНИЙ ДЕНЬ ПІСЛЯ…

Якщо 31 грудня ви переборщили з їжею, дегустуючи стави, то на наступний день не піддавайтесь спокусі доїсти делікатеси, що залишилися. Вам будуть корисні:

• Відварені або приготовані на пару овочі;

• Неміцний бульйон;

• Трав’яний відвар з квітів ромашки, календули і листя м’яти;

• Кисломолочні продукти (краще знежирені, не солодкі).

Якщо вас турбують дискомфортні відчуття у шлунку, одразу ж після прийому їжі можна випити препарат, який містить ферменти (він допоможе впоратися з наслідками переїдання), наприклад, «Креон», «Фестал», «Мезим-форте», «Лікреаза», «Панкреатин» тощо. Неприємні відчуття (печія, вздуття живота) повинні зникнути максимум через два-три дні. У іншому разі слід звернутися до гастроентеролога.

Багаторічна практика показує: саме свята «загострюють» приховані захворювання шлунково-кишкового тракту, які вимагають не лише спеціального лікування, але і індивідуальну корекцію харчування.

Після довготривалих новорічних свят буде корисно повернутися до «пісного» раціону харчування, який можна «розбавити» нежирним відвареним (паровим) м’ясом, рибою, яйцями і молочними продуктами. Їжте більше овочів, фруктів, пийте більше рідини (1-1,5 л в день). Такий режим харчування вам здається занадто жорсткою? Тоді влаштовуйте собі двічі на тиждень розвантажувальні дні. І можете бути впевнені у тому, що в наступаючому році проблем з травленням у вас не виникне.

ЧаРівне.інфо бажає вам веселого святкування та приємного застілля. І щоб у будь-якому разі свята пройшли для вас незабутньо і без проблем!

Марина НАЗАРЧУК


На Щасливому (Запис низ)

Новини по темі:

  • Шантажував і примушував до проституції: поліцейські затримали сутенера з Рівного

    28 03 2024, 18:31
    За даними слідства, щоб втягнути жінок у проституцію чоло...
  • Заступник Секретаря РНБО побував з робочою поїздкою на Рівненщині

    28 03 2024, 18:26
    Перший заступник Секретаря Ради національної безпеки і о...
  • Амфетамін, гашиш та галюциногенні гриби: у Рівному викрили продавців наркотиків

    28 03 2024, 17:46
    21-річного уродженця Хмельниччини, жителя Рівного, поліце...
  • На Рівненщині конфісковане майно передали на потреби військових

    28 03 2024, 17:09
    Колоди різних порід дерев, бензопили, декілька ноутбуків ...
  • Цієї неділі в Органному залі відбудеться благодійна фотосесія

    28 03 2024, 16:18
    В рамках БЛАГОЯрмарку, який буде відбуватись 31 березня н...
  • Знесилений та дезорієнтований: зниклого жителя Вараського районі розшукали на Сарненщині

    28 03 2024, 15:40
    Жодних протиправних дій відносно нього вчинено не було.
  • У Рівненській ОДА шукали вибухівку

    28 03 2024, 15:05
    Сьогодні, 28 березня, близько 13:45 анонім повідомив про ...