Бюджет-2014: стрибок інфляції і примарна надія на зростання ВВП

Фото ілюстративне

На рік перед президентськими виборами в уряді готують «покращення» доходів для найбідніших і дуже оптимістичний прогноз зростання економіки...

Нещодавно на засіданні Кабінет міністрів затвердив основні макропоказники проекту державного бюджету на наступний рік. Проект держбюджету-2014 передбачає зростання ВВП на рівні 3% й інфляцію в 8%, повідомляє Михайло Орлюк на  інформаційно-аналітичному порталі  "КОМЕНТАРІ:".

Незважаючи на те, що в проект бюджету ще можуть бути внесені зміни за підсумками його обговорення на рівні міністерств, основні показники залишаться без змін. «Цифри, що відповідають макропрогнозам, внесені до бюджету і прийняті сьогодні на Кабміні, навряд чи вони зміняться, тому що це жорсткі, принципові речі. Можуть змінюватися цифри всередині розподілу, насамперед витрат», - підкреслюють у Адміністрації Президента.

УСТАНОВКА НА «ПОКРАЩЕННЯ»

Незважаючи на те, що глава Кабміну Микола Азаров ще перед підготовкою проекту підкреслив важливість розробки бюджету на основі обґрунтованого прогнозу макроекономічних показників, заплановане зростання ВВП в 3% у 2014 році на тлі поточної ситуації в економіці виглядає дуже оптимістично. З іншого боку, таких показників можна було очікувати, враховуючи, що минулого тижня Президент України Віктор Янукович зажадав, щоб держбюджет-2014 був не гірший, а кращий за бюджет 2013 року.

При цьому спиратися на показники, закладені в головному фінансовому документі країни на поточний рік, меншою мірою, складно, оскільки вони мало співвідносяться з реальним станом справ у країні. Зокрема, замість запланованого на 2013 рік зростання ВВП на 3,4% при інфляції в 4,8% за підсумками другого кварталу Держстат зафіксував дефляцію і падіння ВВП на 1,3%. У підсумку, за оцінками експертів, до кінця року казна може недоотримати 25-30 млрд грн. запланованих надходжень.

Навіть у Міністерстві фінансів ситуацію з виконанням держбюджету лаконічно охарактеризували як «непросту», а в Адміністрації Президента взагалі занепокоїлися, що невиконання плану бюджетних надходжень ставить під загрозу реалізацію розроблених на Банковій соціальних президентських ініціатив.

При цьому зміни в чинний держбюджет на поточний рік Кабмін ще не розглядав, незважаючи на анонсовані плани внести пропозиції уряду щодо його перегляду у Верховну Раду вже у вересні.

ВВП ВИРОСТЕ, ЯКЩО ДУЖЕ ПОЩАСТИТЬ

Згідно з прогнозом Інституту економіки та прогнозування НАН України, за підсумками 2013 року за найсприятливішого сценарію може бути зафіксовано економічне зростання в межах 1% ВВП, і прискорення підйому економіки в 2014 році можна чекати тільки при збігу всіх можливих позитивних факторів. Зокрема, найважливіший вплив на стан української економіки наступного року матимуть наслідки підписання угоди про асоціацію з ЄС, що передбачає створення зони вільної торгівлі.

«Що стосується прогнозів зростання, то вони можуть бути реалістичними лише в разі підписання угоди про вільну торгівлю з ЄС та прийняття кардинальних заходів щодо поліпшення умов для діяльності бізнесу. Угода про асоціацію з ЄС теж може цьому посприяти. У нашої влади з´явиться нагорі дуже жорсткий «страж» у вигляді Євросоюзу, який буде змушувати її робити правильні речі, наприклад, буде відновлена ??дієздатність судової системи. Якщо цього не станеться, то заплановане зростання нереальне, і ми будемо мати такий самий спад, як зараз», - відзначає старший економіст Центру соціально-економічних досліджень CASE Україна Володимир Дубровський.

Проте підписання угоди з ЄС несе в собі й певні ризики для української економіки, з якими доведеться рахуватися вже наступного року, впевнений академік, голова Інституту економіки та прогнозування НАН України Валерій Геєць: «Показник зростання ВВП в 3% на наступний рік є досить оптимістичним, враховуючи, що в разі підписання Угоди про асоціацію, що включає зону вільної торгівлі, з Європейським Союзом, ми будемо мати дві проблеми. Перш за все, проблеми в торгівлі з країнами Митного союзу, і вони це вже задекларували. Відповідно, будуть зменшуватися коопераційні зв´язки між українськими та російськими підприємствами. Швидше за все, ці процеси відбуватимуться протягом наступних двох-трьох років, і наступного року це почне проявлятися. Ясно, що це буде гальмувати економіку».

З іншого боку, після підписання угоди про асоціацію з ЄС українським підприємствам доведеться зіткнутися з жорсткою конкуренцією з виробниками із країн Євросоюзу, і витримати її зможуть не всі. «На наш ринок отримує доступ потужний конкурент, і нашим підприємствам доведеться серйозно займатися підвищенням конкурентоспроможності. Ясно, що в цих умовах одні підприємства підуть уперед, а решта загальмують, тому що зростання конкуренції супроводжується стагнацією неефективних виробництв. У середньостроковій перспективі це буде формувати інфраструктурні зрушення в економіці України. На перших порах ми будемо втрачати тих товаровиробників, які не мають достатнього запасу конкурентоспроможності», - додає Валерій Геєць.

Виконання ж урядового прогнозу зростання економіки в 3% ВВП, за словами голови Інституту НАН, можливе лише при збігу двох умов: економічні відносини з країнами Митного союзу не будуть різко погіршуватися, а українські підприємства докладуть максимум зусиль і зможуть конкурувати з європейськими. «Якщо позитивно співпадуть наші інтереси в міжнародній торгівлі й кооперації на сході і на заході, то оптимістичний варіант в 3% зростання можливий. При всіх інших умовах цього не буде» , - констатує Валерій Геєць.

ІНФЛЯЦІЮ РОЗДУЮТЬ ВИБОРИ І МВФ

Для передбаченого проектом держбюджету зростання інфляції, що зупинилась, згідно з даними Держстату, в останні два роки на позначці близько нуля, існує ціла низка причин, вважає старший економіст CASE Україна Володимир Дубровський: «Для цього накопичилося багато факторів. Це може відбутися за рахунок підвищення тарифів або за рахунок того, що Національний банк збирається влаштувати емісію гривні. Адже зараз інфляція набагато нижча. Можливо, це означає перехід до інфляційного типу політики, але це значить, що всі інші засоби вичерпані, і дуже малоймовірно, щоб це принесло якийсь позитивний результат».

Але однією з головних передумов для підвищення рівня інфляції в 2014 році може стати традиційне передвиборне підвищення соціальних виплат і доходів громадян. «Наступний рік передвиборний, політичний. Цілком зрозуміло, що буде підвищуватися платоспроможний попит населення. Перед виборами завжди так робиться» , - констатує голова Інституту економіки та прогнозування НАН України Валерій Геєць.

З іншого боку, зростаюча вартість запозичень уряду для фінансування виплат із держборгу, значна частина яких припадає на наступний рік, може змусити Україну піти на виконання умов для отримання нового кредиту МВФ, переговори про який призначені на листопад. Як відомо, однією з основних вимог МВФ є підвищення для населення цін на енергоносії, що призведе до значного зростання комунальних платежів, що також може «підштовхнути» інфляцію. Крім того, до укладення угоди на умовах МВФ уряд намагаються схилити Світовий банк та Євросоюз, називаючи продовження співпраці з Міжнародним валютним фондом умовою для виділення Києву додаткових позик на пільгових умовах.

«У нас є проблеми з резервами, і доведеться позичати гроші. Зрозуміло, що потрібна буде співпраця з МВФ і вони вимагатимуть від нас виконання всіх умов. Ясно, що це викличе відповідне зрушення», - зазначає Валерій Геєць, додавши, що на економіку в цілому інфляція на рівні до 10% може здійснити більш позитивного вплив, ніж існуюча дефляція. 

Юлія ДОМАНСЬКА


На Щасливому (Запис низ)

Новини по темі:

  • Завтра у Рівному очікують дощову погоду

    28 03 2024, 20:06
    Завтра атмосферний фронт із заходу Європи зумовить коротк...
  • Шантажував і примушував до проституції: поліцейські затримали сутенера з Рівного

    28 03 2024, 18:31
    За даними слідства, щоб втягнути жінок у проституцію чоло...
  • Заступник Секретаря РНБО побував з робочою поїздкою на Рівненщині

    28 03 2024, 18:26
    Перший заступник Секретаря Ради національної безпеки і о...
  • Амфетамін, гашиш та галюциногенні гриби: у Рівному викрили продавців наркотиків

    28 03 2024, 17:46
    21-річного уродженця Хмельниччини, жителя Рівного, поліце...
  • На Рівненщині конфісковане майно передали на потреби військових

    28 03 2024, 17:09
    Колоди різних порід дерев, бензопили, декілька ноутбуків ...
  • Цієї неділі в Органному залі відбудеться благодійна фотосесія

    28 03 2024, 16:18
    В рамках БЛАГОЯрмарку, який буде відбуватись 31 березня н...
  • Знесилений та дезорієнтований: зниклого жителя Вараського районі розшукали на Сарненщині

    28 03 2024, 15:40
    Жодних протиправних дій відносно нього вчинено не було.