У пошуках бурштину: як депутати Рівненської облради здійснювали інспекцію на Сарненщині? (ФОТО)

28.09.2017, 23:57      Переглядів: 4301

Сьогодні, 28 вересня, депутати Рівненської облради у складі екологічної комісії провели виїзне засідання з метою перевірки роботи підприємства ДК «Укрбурштин», що належить ДАК «Українські поліметали», а заодно і – ДП «Бурштин України». Делегація побувала у трьох місцях – спочатку з’їздили на два кар’єри в урочище «Гальбин» (біля с. Федорівка), а потім направилися до родовища «Пугач» (поблизу селища Клесів) та разом оглянули там процес рекультивації пошкоджених внаслідок видобутку бурштину земель.

Заступник голови облради Олексій Бучинський та депутат Володимир Ковальчук оглядають територію

Екологічна комісія вже виїжджала на місця видобутку бурштину минулого року – до речі, також у «Гальбин», бо тоді підприємство просило надати спецдозвіл на ще одну ділянку. Того разу розмова була серйозніша – місцеві навіть погрожували спалити підприємства. Тоді ж, нагадаємо, активістка Любов Українчук отримала від голови комісії Володимира Валявки 1000 гривень – нібито на «благі наміри». Пані Українчук пообіцяла, що гроші підуть на потреби активістів.

Голова комісії Володимир Валявка у щось вдивляється 

Минув рік, а місцеві продовжують виступати проти підприємств, які отримували погодження в різних органах. Депутат Володимир Валявка заявляє, що такі підприємства повинні працювати, проте додає, що мали б укладати інвестиційні договори з місцевою громадою.

У «Гальбині» серед інших вирізнялися депутат Сарненської райради Андрій Ведров та депутат Клесівської селищної ради Володимир Охманюк які мали чимало запитань до представника «Укрбурштин». Той всіляко намагався довести, що мають погодження, і нададуть, якщо проситимуть.

На фото представник "Укрбурштину" - Олег Щекін

Андрій Ведров

А підставою виїзду екологічної комісії стала заява жителів Сарненщини, принаймні так вони підписалися, до начальника «Рівнелісу» Віталія Суховича, управління Держгеокадастру в Рівненській області, екологічної інспекції в Рівненській області, депутата облради Олександра Васильєва, депутата Сарненської райради Володимира Хилюка.

Доводимо до Вашого відома, що всупереч вимогам, наданого їм (підприємствам, авт.) спецдозволу на розвідку та дослідно-промисловий видобуток бурштину, фактично вже проводиться безпосередній видобуток з порушенням надрокористувачем умов користування надрами, передбачених дозволом про умови користування ділянкою надр. Під прикриттям спеціального дозволу, працюють найняті генпідрядником ПАТ «Укрбуд» численні фейкові товариства з обмеженою відповідальністю, якими фактично проводиться розкрадання державних надр, - йдеться у заяві.

Просили провести перевірку та дати відповідь на такі запитання:

1. На яких умовах ДК «Укрбурштин» ПАТ «ДАК Українські поліметали» здійснює видобуток бурштину на землях лісового фонду?

2. Чи наявні в ДК «Укрбурштин» всі необхідні документи для проведення видобутку бурштину.

3. Чи передбачено дозволом будівництво кар’єру без гірничого відводу? 

Представника підприємства Олега Щекіна питали, чому була залучена субпідрядна організація, та на яких підставах вона працює – мається на увазі «Укрбуд». Той у свою чергу запевняв, що мають наявні документи, у межах яких і працюють. 

Зокрема Андрій Ведров оголосив такий список документів: дозвіл Держпраці на проведення відкритих гірничих робіт, дозвіл на залучення до робіт спецтехніки від Держпраці, проект з рекультивації, акт гірничого відводу, лист від землевласника (Клесівського лісгоспу) про проведення дослідно-промислової розвідки.

Керуючий менеджер ДК «Укрбурштин» Олег Щекін повідомив, що мають договір із землевласником, згідно якого дається дозвіл на проведення дослідно-промислових робіт, за умови повернення землі у первинному стані, окрім цього мають сплатити збитки, які понесли внаслідок використання земель, а гірничий відвід, мовляв, не потрібен.

 

- Ми приїжджали рік тому. Перевірили всі документи. На той момент комісія не виявила порушень. Ми навіть схвалювали їхню роботу, оскільки спецдозвіл був отриманий в 14-му році, а на 16-ий рік жодної діяльності не здійснювалося, і ми рекомендували комісією якомога швидше зробити геологорозвідку, захистити запаси. Через рік фактично прибули знову на дане підприємство. Бачимо, що роботи ведуть. Стосовно цих питань, які поставили жителі Сарненського району, то можемо сказати, що в них є договір із землекористувачем, попросимо ще раз надати нам договір. Наступне питання – проект ДПР є, ми також хочемо, щоб його надали, - зауважив голова комісії Володимир Валявка.

Також він зазначив, що підприємство будуть просити надати довідку про те, скільки бурштину було видобуто за цей період, скільки сплачено рентних платежів. На основі наданих документів будуть приймати рішення – чи звертатися в контролюючі органи (наприклад, в геоконтроль, податкову, прокуратуру, Нацполіцію).

Між тим, Андрій Ведров, повертаючись до питання про залучення генпідрядних організацій, заявив, що відеоматеріалами зафіксовано, як на території працювала саморобна помпа. Тому просив пояснити присутність мотопомп у представника «Укрбурштину». Відповідь була такою: що мотопомпами відкачували ґрунтові води.

- Представників сторонніх організацій ми не залучаємо. Вони нам надають послуги із супроводу, ми їм надаємо матеріали розвідки, а вони нам – звіти, - сказав Олег Щекін.

Цікавило Володимира Валявку питання щодо підписання інвестиційної угоди з місцевою громадою, проте у ДК «Укрбурштин» зазначили, що такий документ було підписано із Сарненською адміністрацією, голова комісії порадив укласти угоду з Вирівською сільською радою.

Протягом двох тижнів «Укрбурштин» має надати необхідні документи. Потім депутати планують їх розглянути на екологічній комісії із запрошенням підписантів заяви.

Після цього члени екологічної комісії пішли дивитися на ще один кар’єр ДК «Укрбурштин», що розташований поруч. Там якраз були два охоронці, робіт нібито не проводили, проте члени делегації помітили мотопомпу.

Вже спілкуючись із журналістами Володимир Охманюк заявив, що незаконний бурштиновидобуток ведеться далі, навіть за охорони Нацгвардії.

- Не приймається закон про легалізацію видобутку бурштину, не хочуть вони легалізувати старательський спосіб, для простого люду не надаються землі, щоб працювати, а цим фірмочкам – дають, лісгоспи виділяють землі і вони працюють. А людей простих ніхто не бачить, - сказав він. - … Сенсу видобувати бурштин у цього підприємства немає, а легалізувати його треба, от вони, виходить, у незаконного старателя скупили бурштин і через свою фірму легалізували та продали за кордон. Виходить, люди ні при чому, а вони отримали свої кошти і ці кошти йдуть «чорним налом». Виходить, що в них є документи і це вважається чорна легалізація. Бурштин вони видобувають, але не в тому відношенні, в якому говорять. Схема.

На фото - замислений депутат Олександр Васильєв

Депутат Ковальчук фотографує кар`єр на згадку

Далі екологічна комісія поїхала на родовище «Пугач», що знаходиться в селищі Клесів. Там роботи проводить державне підприємство «Бурштин України», яке працює вже близько 20 років. Відразу ж до заступника гендиректора підприємства Сергія Мартинюка виникли питання – чому, мовляв, видобувають поза наданою територією. Втім, в держаному підприємстві запевнили, що працюють в межах ліцензійної ділянки, виділеної лісгоспом.

Пропонувалося навіть викликати на місце поліцію. Проте так і не дочекавшись, комісія вирушила на огляд рекультивованих земель.

У якийсь момент між присутніми ледь не розпочалася сварка

- Ми не розуміємо, в чому полягає конфлікт. У нас є гірничий відвід, у межах якого ми працюємо, - зазначив Сергій Мартинюк.

Крім того, за його словами, в минулому році підприємство сплатило понад 5 мільйонів податків, а виручка склала більше 15 мільйонів гривень.

Інформацію про збитковість назвав неправдою, каже, що підприємство є прибутковим протягом всього часу.

Ось так добувають бурштин

Олексій Бучинський хизується бурштином

Треба бути уважним 

Після огляду рекультивованих земель Володимир Валявка підсумував виїзне засідання комісії:

- Ці компанії мають ліцензії – це однозначно. Те, що вони здійснюють діяльність в межах території, на яку видана ліцензія – теж однозначно. Інше питання – яким чином вони це роблять. Тобто треба дивитися проект розробки родовища чи дослідно-промислової розробки – як у випадку «Укрбурштину», і відповідно тоді приймати рішення. У принципі я за те, щоб більше легальних компаній заходило, але їх діяльність треба контролювати. У першу чергу місцеве населення не задоволене, скільки податків платять ці компанії у місцевий бюджет. І це є основна проблема. Депутати обласної ради зацікавлені, щоб компанії, які до нас заходять, укладали інвестиційні угоди з місцевими громадами. Таких угод ні в однієї, ні в іншої немає. Ми ввели недавно таку практику. Вона нічим не врегульована. Це вимога депутатів обласної ради. 

Валявку також бентежить, що місцеві жителі не звертаються до депутатів з тим, щоб звернути увагу на «чорних» копачів бурштину. Запевняє, що якби таке звернення було, то неодмінно виїхали б на місце та подивилися б на незаконних бурштинщиків: «Ми і так виїжджали та ловили їх з помпами, спільно з поліцією. Можемо відреагувати на таке звернення і простимулювати правоохоронні органи», - зазначив він.

- Але найбільше правоохоронці зараз бояться розголосу, бо десь там з Києва їм «дадуть по шапці, - додав депутат.

Володимир Охманюк розповідає тезці про рекультивацію земель

Тож депутати чекатимуть від зазначених підприємств документів, аби перевірити їхню роботу, і в разі чого, можливо, звертатимуться до контролюючих органів.

 

 

 

 

Денис ГРИЩУК

Читайте також:

Погода, Новости, загрузка...
Loading...
  • Нові
  • Популярні
Loading...