Купівля виборців та місця у раді: рівненські депутати та київські активісти обговорюють проблеми законодавства

28.09.2017, 13:27      Переглядів: 625

У Рівному у рамках Всеукраїнського туру "ЗміниТИ" активісти та депутати зібрались, аби обговорити проблеми чинного законодавства та виробити нову державну політику. Організовують такі заходи ГО “Центр UA” спільно з експертами коаліції Реанімаційний пакет реформ та аналітичного центру CEDOS, представниками Міністерства охорони здоров’я України, Міністерства освіти і науки України та Міністерства фінансів України.

Першим із 4 заходів, які організовують активісти, був публічний діалог "ВиБОРИ: нові правила". Наразі депутатів обирають за законом 2011 року, який був ухвалений в інтересах Віктора Януковича.

"Коли вони порахували, що є ризик на виборах 2012 року за пропорційною системою не отримати в Верховній раді більшості, тоді був ухвалений і впроваджений закон, який передбачав змішану систему, коли половину парламенту обирають за закритими партійними списками, половину обирають на одномандатних округах. Які проблеми є в закритих партійних списках? Списки за діючої системи створють керівники партій. Дуже часто це закритий процес, на який не впливає навіть з`їзд партії. Список виноситься на з`їзд, а з`їзд його тільки формально ухвалює," - пояснює лідер напрямку “Контроль публічних фінансів” Центру UA Андрій Андрушків.

Також пан Андрушків зазначив, що місця у прохідній частині списку продають, купляють і навіть дарують. У такий спосіб до влади приходять люди, які або не зацікавлені у реформуванні, змінах, або ті, хто хоче втриматися на місці депутата ще декілька років. Відтак, виборці не впливають на політичні процеси.

Саме тому наразі активісти просять підтримати прийняття нового закону "Про вибори народних депутатів України" (№ 1068-2). Щодо виборчого процесу вирішили висловитись й депутати Рівненщини:

"На мою думку, повинні проходити ті люди, які мають досвід, мають бажання, мають можливість робити  певні речі для своєї держави. Ми повинні чітко зрозуміти, коли є відкриті списки, то нема питань - хай будуть. Але от місцеві ради: попроходило багато депутатів, які на жаль, теж так само закривали і засівали округи. Я тільки за те, щоб були відкриті списки. Але нічого не заважає депутату-мажоритарнику, який працював конкретно на якомусь окрузі, мати ту електоральну підтримку, яку він мав, а потім ще додатково трішки зміститися. І в нас знову повністю вирішити це питання неможливо без зміни, щоби виборець змінював свою свідомість," - наголосив керівник фракції ВО "Батьківщина" Рівненської обласної ради Микола Кучерук.

"Люди не розуміють поняття хто такий народний депутат і його функції. Але тут проблема навіть не в свідомості людей, а в передвиборчій компанії, яка  відбувається в процесі переходу до парламенту. Кандидат конкретно говорить: "Так, що вам потрібно? Церкву, дорогу і ще щось," - він знає, за що переймаються люди. Але насправді люди, особливо на селі, не розуміють, що народний депутат обирається для того, аби не роздавати їм матеріальну допомогу, а для того, аби писати закони і загалом якось змінити нашу державу. На мою думку, має бути різниця між виборами до парламенту і виборами до місцевих рад," - зауважила народна депутатка від фракції "Громадський контроль" Любов Романюк.

"Ми всі розуміємо, що в країні йдуть реформи, зміни, але водночас погоджуємося з тим, що нічого не відбувається, ніяких змін немає. Обіцянки усіх фракцій, що буде все змінено й буде інший закон. ЦВК залишається у тому ж складі, який був. Терміни конституційні членів ЦВК закінчилися. Чому ми не змінюємо? Бо всіх усе влаштовує, бо та більшість, яка керує країною, автоматично погодилась на те, що закон про вибори залишиться таким, як і був. Вони знову ж таки зайдуть через мажоритарників-багатіїв, через адмінресурс. Немає можливості молодим політикам йти, якщо ти не маєш декілька мільйонів доларів на вибори, бо ти апріорі програєш," - розповів представник фракції ВО "Батьківщина" Олександр Курсик.

Такі обговорення триватимуть два дні поспіль. 29 вересня у Рівному проведуть ще дві публічні консультації з питань реформи медицини та використання децентралізованих фінансів.

Ірина ВЕЛИЧКО

 

 

Читайте також:

Погода, Новости, загрузка...
Loading...
  • Нові
  • Популярні
Loading...