Тільки без паніки: на Рівненщину дійшли смертельні інтернет-ігри

17.02.2017, 15:12      Переглядів: 4672

Фото ілюстративне

На початку лютого 2017 року всією Україною, в тому числі й у Рівному, почала поширюватися інформація про те, що у російській соцмережі «Вконтакті» підлітків «затягує» в себе гра, яка має смертельні наслідки. З цього приводу кореспондент інтернет-порталу «ЧаРівне.інфо» поцікавилася, що ж таке насправді ці ігри, чому в них грають підлітки і чи варто панікувати батькам у зв`язку із цим.

Останнє завдання – самогубство: що ж це за гра?

Фото ілюстративне, джерело: LIFE

За інформацією кіберполіції, адміністратори та фанати таких ігор спочатку створюють відповідні спільноти, а себе вони називають «китами», тому що ці тварини асоціюються у них зі свободою. Використання поняття «кити» («летючі кити»), можливо, пояснюється тим, що цей вид ссавців – один з небагатьох, представники якого добровільно можуть звести рахунки з життям.

Для того, щоб вступити у гру, потрібно подати заявку у відповідну спільноту. Також бажаючі мають написати на своїй сторінці у «Вконтакті» спеціальний текст, хештеги та розмістити картинки (їх ми не оприлюднюємо з міркувань безпеки), за допомогою яких адміністратори груп шукають потенційних жертв.

Після того, як особа стає учасником спільноти, адміністратор починає проводити психологічне вивчення особи через спілкування в особистому чаті, задаючи різні питання, зокрема, чи готова дитина до суїциду. Надалі дитині чи підлітку куратор групи починає давати завдання, яких може бути загалом до 50, і на виконання яких дається мінімальний час. Інколи адміністратор змушує учасників гри платити за надані завдання.

Виконуючи завдання, учасник гри обов’язково має відзвітуватися адміністратору, надіславши фото. Якщо ж дитина відмовляється це робити і виходить з групи, куратор може погрожувати учаснику/учасниці тим, що знає про нього/неї всю особисту інформацію та що їй чи йому все одно буде загрожувати смерть. Тобто не залишає дитині ніякого виходу. А перед здійсненням останнього завдання дитині надсилають аудіозапис, де чітко розписана інструкція, і розповідаються її проблеми.

Останнє, що змушують виконати адміністратори спільнот - це вчинити самогубства. Вони мотивують це тим, що дитина після смерті стане китом і усі її проблеми розчиняться, що є відвертою неправдою. За умовами кураторів, суїцид вони мають здійснити на камеру. Відеозаписи, в подальшому, продаються в мережі Інтернет, або в Darknet.

Стосовно Рівненщини

Фото: "Обозреватель"

Впродовж минулого року в Рівненській області було зафіксовано 6 підліткових самогубств. Усі вони - не через інтернет. В Україні ж в цьому році вже офіційно зареєстровано два летальні випадки, коли підлітки звели рахунки з життям саме через інтернет-гру. Це сталося у Донецькій та Івано-Франківській областях.

- На щастя, на Рівненщині поки що такого не траплялося, - повідомляє начальник Поліського управління кіберполіції ДК НП України Олег Лепеха.

За словами голови Центру підтримки громадських ініціатив "Чайка" Лариси Гунько, нині в інтернеті поширюється інформація, що, начебто, ці групи є частиною інформаційної політики Росії і їхня мета – це знищити українську молодь. Проте останні слова нам поки що ніхто не підтвердив.

Під прицілом смерті - підлітки

Фото ілюстративне, джерело: UKR.MEDIA

На думку засновниці Центру психологічного розвитку Яни Ліщук, такі групи можуть створюватись для маніпуляції та контролю. Вона вважає, що, можливо організатори переслідують якусь значно глобальнішу ціль, аніж доведення до самогубства. У неї виникають підозри, що організаторами можуть бути особи з психічними відхиленнями, або ж серійні вбивці, маніяки. Однозначно, психолог каже, що гра - нездорова як з боку організаторів, так і власне для гравців. Як другий варіант вона припускає, що це може бути пов`язано з політикою, проте, більше схиляється все ж до першого.

Начальник сектору психологічного забезпечення ГУНП у Рівненській області Зоя Варійчук говорить, що більшість самогубств вчинюють абсолютно здорові люди. Виключення складають підлітки. Вона каже, що з одного боку вони нібито психічно здорові, але через певні свої психологічні особливості і не зовсім стійку психіку вони не до кінця усвідомлюють значення своїх дій: "Найбільш кризовий період у них - це 13-14 років. Людина тоді не знає, що саме їй потрібно. Загалом, діти віком від 10 до 16 років найбільш схильні до участі в подібних інтернет-іграх".

З цим погоджується і Яна Ліщук. За її словами, у період підліткового віку діти найбільше емоційно-нестабільні, вразливі, чутливі до будь-яких змін: "Підлітку це потрібно та цікаво лише тоді, коли батьки або значимі дорослі не дають такої можливості. Дитина вступає туди, тому що там можна показати всім, що вона вільна – це реалізація протесту, там можна стати частиною особливої групи. Підліток там задовольняє усі незадоволені потреби. Ймовірно, що організатори цієї групи поставили ставку на психологічні особливості спілкування підлітків".

Поліція працює і словом, і ділом

Фото: Патрульна поліція м.Рівне, посередині - Іванна Бояківська

В свою чергу, рівненські поліцейські поки що не розповідають, хто контролює подібні спільноти та їхні назви не розповсюджують. Але стверджують, що постійно працюють над тим, аби чимшвидше ліквідувати такі групи. Проте, бідкаються, не встигають вони видалити таку групу, як за декілька хвилин створюється нова, і, що найгірше - на неї є попит з боку дітей. Також поліція спілкується на цю тему з підлітками, їхніми батьками, педагогами у школах та з усіма ними під час різнопланових зустрічей.

- З батьками конкретно працюємо з цього приводу, а з дітьми – трішки завуальовано, бо таким чином ми ж будемо популяризувати цю гру серед дітей, коли прямо про неї розказуватимемо. З дітьми у нас будуть бесіди на тему безпеки в Інтернеті, що їм можна, а що – ні, на що їм варто звертати увагу та інше, - ділиться з нами інспектор роти №4 патрульної поліції Рівного Іванна Бояківська.

Шкільні психологи теж вступають в бій проти гри

Фото ілюстративне, джерело: "pleyady.kiev"

Директор Навчально-виховного комплексу №12 Лагодюк Вікторія зазначає, що у їхній школі вже тривалий час читається курс лекцій «Безпека в інтернеті» та щосереди до 19:00 діє консультпункт "Порадьтеся з психологом", куди можна звернутися анонімно. Крім того, у даному навчальному закладі почали більше звертати увагу на поведінку дітей на уроках, а також - на звернення батьків та класних керівників.

- Психологічна служба школи тримає такий тісний контакт з школярами. Не буває такого, щоб дитина у підлітковому віці була без проблем. Питання в тому, наскільки швидко ми зреагуємо на ці проблеми. На нараді з моїми заступниками, психологами та шкільним парламентом ми обговорили цю ситуацію. Також у нас в школі є системним цикл лекцій з відео та аудіо-матеріалами «Безпека в інтернеті», який проводиться для всіх класів психологічною службою, нашими вчителями та громадською організацією «Нова надія», з якою ми співпрацюємо. Там конкретно не йдеться про цю небезпечну гру, бо якщо озвучимо це, то може бути гірше. Піти по класах – ми ще не ризикнули. Ми проводимо бесіди, але вони у нас – завуальовані. Тут все також залежить від того наскільки діти доглянути в сім’ях. Ми докладаємо усіх зусиль, що допомагати дітям почувати себе комфортно, формуємо психологічний клімат в школі. Також проводимо соціометричні дослідження, - розповідає Лагодюк Вікторія.

Батьківська думка: «Діти повинні знати про це»

Фото: Фейсбук Ліани Диновської

Мама 4-х неповнолітніх дітей, громадська активістка та юристка Ліана Диновська впевнена, що на таку проблему серед підлітків, як от «смертельні ігри» не потрібно закривати очі, а розповідати дітям, що таке існує. За її словами, це не означатиме, що батьки «рекламують» цю гру своїм чадам, навпаки – повідомляють про можливу небезпеку. Вона каже, що коли дізналася про «синіх китів» і про «смертельний флешмоб», який поширюється серед дітей, то просто вжахнулася і почала бити на сполох. Після того жінка детальніше вивчила інформацію про «смертельні ігри» «Вконтакті», розібралася в ситуації, і потім - зібрала своїх діток і розповіла їм про таке жахіття.

- Я вважаю, що вони повинні знати про це. Так само я їм розповіла про те, що таке гріх самогубства, що те, що пишуть адміністратори цих ігор про душу – ніби їй стане легше, що дитина після смерті дитина перетвориться в кита - це неправда. Мої діти ходять на християнські заняття і знають, що душа після такого гріха може потрапити лише в пекло. Я вважаю, що потрібно стати другом для своєї дитини, тоді у вас з нею будуть хороші відносини, не буде секретів. Також потрібно слідкувати за психологічним станом своєї дитини, знати про її проблеми, довіряти їй і головне – приділяти багато часу своїм дітям, щоб відсторонити їх від такого. І найголовніше – любити своїх діток, - продовжує Ліана.

Не панікувати: основні поради батькам

Фото ілюстративне, джерело "Видавництво Старого Лева"

До слова, 13-річна рівненська школярка, чиє ім`я ми не називаємо з етичних міркувань, розповідає, що практично більшість її друзів знають про цю гру, бо в інтернеті інформація про це є дуже поширеною. Проте, вона зауважує, що усім її друзям – це не є цікаво, тому що кожен має своє коло спілкування, відчуває родинну любов, сімейне тепло і знають, що у них є важливіші і цікавіші справи, аніж незрозумілі інтернет-ігри. Також дівчинка закликає усіх підлітків займатися спортом, творчістю і добре навчатися, та зазначає, що в інтернеті люблять провести час усі без винятку, але головне – це як його проводити.

В свою чергу, Іванна Бояківська каже, що прямі обмеження щодо того, скільки варто підліткам перебувати в інтернеті – неефективні.

- Що підліткам заборонено, то їм, якраз, і дуже цікаво. Це навпаки може включати агресію підлітка, або спонукати його до протесту. У них психіка – емоційно-вразлива. Батькам треба приділити увагу психологічному стану дитині, як вона їсть, як вона спить. Заради безпеки можна слідкувати за сторінкою дитини і поспілкуватися з вчителями. Якщо батьки помічають якісь тривожні моменти, то варто звернутися до психолога, - говорить вона.

Ліана Диновська розкрила власний секрет щодо обмеження дитячого часу на інтернет:  дітлахи дають їй паролі від своїх сторінок в соцмережах. Завдяки цьому матір 4-х дітей може слідкувати за тим, з ким її чада переписуються, що дивляться, чи в яких групах перебувають. Жінка радить іншим батькам перевірити спільноти своїх дітей, і переконатися, що в дитини немає проблем з друзями, в школі і зі сном.

А методист Центру практичної психології та соціальної роботи Тетяна Абрамович вважає, що не потрібно піднімати паніку, адже можна зробити гірше і це викличе додаткову хвилю обурення, а також може спровокувати дітей, навіть які не сидять в тих групах.

Яна Ліщук стверджує, що вберегти дитину від соціальних мереж і гаджетів – не можна, бо це ціна прогресу.  Вона каже, що те, чим цікавиться підліток, багато в чому залежить від батьків. За її словами, якщо у дитини є проблеми - для цього щось зробили батьки. Тому краще звернутись за рекомендаціями з цих питань до психолога, додає дівчина.

Настанови кіберполіції

Фото ілюстративне, джерело "The Kiev Times"

1) Перевіряти шкіряні покриви дитини на наявність пошкоджень та, в разі їх виявлення, з’ясовувати обставини, за яких вони з’явилися. Особливу увагу звертати на пошкодження різного роду в формі кита.
2) Перевіряти акаунти дитини в соціальних мережах, та групи до яких входить акаунт. Перевіряти вміст спілкування в приватних чатах.
3) Звертати увагу на коло спілкування дитини.
4) Намагатися зайняти вільний час дитини спортивними або культурними секціями.
5) Обов’язково контролювати те, які фото й та відеофайли знаходяться в гаджетах дитини.
6) Встановлювати функцію «батьківський контроль» на всіх гаджетах дитини.

При виявленні спільнот з підозрілим вмістом, що можуть стосуватися самогубств, потрібно обов’язково звертатися до кіберполіції (https://www.cybercrime.gov.ua – цілодобово) або за телефоном гарячої лінії (044) 374-37-21 (з 8:45 до 19:30 в робочі дні). Ще варто поскаржитися на дану спільноту адміністрації соцмережі, де було виявлено групу.

Також якщо дитина має якісь проблеми чи хвилювання, вона може самостійно зателефонувати на анонімну гарячу лінію, де їй порадять, як знайти вихід із ситуації. Номери телефонів: 772 – з мобільного оператора «Київстар» або – 0 800 50 225 – зі стаціонарного.

Згідно Кримінального кодексу України за статтею 120 «Доведення дитини до самогубства», зловмисникам загрожує позбавлення волі строком до 10 років. Це станеться, якщо у суді доведуть їхню вину. Тому усіх батьків, педагогів, а також друзів підлітків - закликають бути уважними один до одного.

 Анастасія БОДНАРСЬКА

Читайте також:

Погода, Новости, загрузка...
Loading...
  • Нові
  • Популярні
Loading...