Золота земля біля Рівного: чим кум Берташа займався на своїй посаді? (+фото)

Новини Рівного - ЧаРівне.info

До редакції порталу «ЧаРівне.інфо» звернувся житель села Городище, колишній сільський голова Петро Мамчур. Чоловік розповідає, що будучи головою Рівненської РДА Василь Карпенчук дозволяв собі на свій розсуд розпоряджатися землею громади.

Мовляв, у нього є всі докази службового зловживання Карпенчука, а також вчинення ним тиску на сільських голів. Проте жодне зі звернень до органів влади – як місцевих, так і на найвищому рівні не приймалося до уваги. Правоохоронні органи натомість годують людей відписками, тому справа щодо притягнення Василя Карпенчука до відповідальності, який, як відомо, є кумом колишнього голови Рівненської ОДА Василя Берташа,  зводиться нанівець.

Журналісти неодноразово звертали увагу на розкішне життя здавалося би простого держслужбовця, але син якого хизується фото із заможних курортів. Також пан Карпенчук був помічений й в інших скандалах – нинішній голова Закарпатської ОДА Геннадій Москаль оприлюднював дані, в яких фігурували 700 тисяч доларів. За ці гроші покійний Олександр Музичко обіцяв Карпенчуку не розголошувати інформацію про його земельні махінації за названу суму. Звісно, що Василь Карпенчук все спростовував.

Тим не менше тісні родинні зв’язки з Василем Берташем дозволяли пану Карпенчуку зосередити владу в Рівненському районі у своїх руках, що вилилося в тиск на сільських голів на свою користь, переконують жителі Городище.

- Земель запасу в сільській раді тоді був нуль. Це землі, які підпорядковані Білокриницькому господарству. Розпаювання земель не було. Село Городище в ті часи було розкрадене. Крім того це було єдине село в Рівненському районі, яке не було газифіковане, багато будинків не опалювалися,- каже Петро Мамчур.

Селяни, розповідає Петро Мамчур, не знали людей, яким давали наділи. Все відбувалося приховано, без згоди громади. У 2010-11 роках Василь Карпенчук своїми розпорядженнями таємно без відома громади села роздавав наділи жителям інших районів. Ділянки під садівництво отримували депутати сільської ради, голова земельної комісії та наближені до Карпенчука особи. Вже у 2011-2012 роках Василь Карпенчук знову роздає більше 600 дільниць в іншому масиві, про які громаді теж не було відомо.

- Роздає землі від Городища в напрямку Бармаки. Ці ділянки роздаються сім’ям, родинам, друзям, - пояснює пан Петро.

Насправді, за словами жителя Городище, земельні оборудки Карпенчука сягають більших масштабів. Так, розпорядженням від 16 лютого 11 року він роздав невідомим для громади села людям 20 ділянок (1 ділянка – це близько 10 тис доларів). На цих ділянках, каже пан Мамчур, вже будуються люди. Натомість місцеві жителі чекають понад 25 років. Розпорядженням від 14 грудня 2012 року ділянки отримують ще шість невідомих чоловік – зокрема й Наталія Павлюк, дочка голови Городищенської сільської ради. У Петра Мамчура є вибірка більше 2 тисячі розданих земельних ділянок – але це, каже чоловік, тільки частина.

Жителі села Городище готували до голови Рівненської ОДА Віталія Чугуннікова, прокуратури Рівненської області, УСБ України у Рівненській області колективну скаргу з приводу зловживання службовими особами, в якій наводилися десятки фактів, однак, отримували відписки.

Після виступу Петра Мамчура на сесії райради Василь Карпенчук подав на нього судову заяву до суду Рівненського району за образу честі та гідності. Однак, чомусь за цей час два судді взяли самовідвід.

- У мене є докази, що я був правий, коли назвав Карпенчука корупціонером, було судове рішення про те, що він перевищив службові обов’язки, нараховуючи собі премію. А це що? Це корупція. Навіть, якщо йдеться не про великі суми. Втім, суддя не хоче брати це до уваги, крім того відкрито три кримінальних провадження проти Карпенчука і Павлюка щодо афер із виділенням земельних ділянок. Всі знають, кому і як роздавали землю поблизу Рівного. Проте прокуратура нічого не робить, щоб винести звинувачення чиновнику, хоча справи зведені до логічного кінця, - переконує Петро Мамчур. - Окрім того я міг би подати до суду. Я до нього (Василя Карпенчука, авт.) підійшов перед сесією, але він мене назвав різними словами та заявив, що я нібито в нього прошу для себе три земельні ділянки.

Натомість Василь Карпенчук зазначив, що забере судову заяву тільки в тому випадку, коли Петро Мамчур попросить у нього вибачення.

- У нас в країні діє презумпція невинуватості. Ніхто не має права називати людину корупціонером, якщо цього не довів суд. Так, справді було звинувачення у тому, що був конфлікт інтересів, коли я підписав наказ про нарахування в РДА премії, зокрема собі, але тоді просто відбулася зміна у законодавстві, про яку я не знав, і яка забороняла підписувати премію самому собі, доти усі так робили, бо це зрештою визначала облдержадміністрація. Тоді звинувачення висунули не тільки мені, але іншим головам РДА. Протокол доручення давно вже закритий, - каже пан Карпенчук.

Однак, жителі села Городище переконані, що Петро Павлюк був маріонеткою районної влади, яка тиснула на нього та на прийняття ним рішення. У 2010 році в Городищенської сільської ради з’явився генеральний план, згідно якого у розпорядження сільської ради перейшло 50 га землі. Два тижні тому ділянки з цієї частини розподіляли на сесії сільської ради, на якій побував журналіст порталу «ЧаРівне.інфо». У громади виникло ряд запитань до депутатів та голови сільради Петра Павлюка – щодо рішень, які ухвалювалися. Селяни обурювалися голосуванням. Утім, у розмові із журналістом Петро Павлюк заперечував обвинувачення, які йому висуваються та запевняв, що тиску з боку Василя Карпенчука не відчував.

Читайте детальніше: ГОЛОВНЕ СОБІ НАБРАЛИ, ЩО ЧЕРЕЗ ГОЛОВУ ЛЛЄТЬСЯ, - ЯК ДІЛЯТЬ ЗЕМЛЮ БІЛЯ РІВНОГО (ФОТО+ВІДЕО)

- Якщо у вас є дані, що по 30 років стоять у черзі, то для чого ви це мене питаєте, - запитував Петро Павлюк. – Ми, наприклад, почали розбиратися з 94-го року. І всі люди, які йдуть в реєстраційному журналі, ми всім їм надали земельні ділянки. Не лівим, не правим ми не надавали, а згідно написаних заяв. Кожна заява розглядалася одноосібно. Учасникам АТО надали, багатодітним сім’ям надали. Шановні те, що ми можемо, те і надаємо. В мірах розумного.

Стосовно тих ділянок, про які говорить Петро Дмитрович - його не образили. Він не стояв в черзі, але земельну ділянку отримав. Кому я роздаю? Я нікому не роздаю. Сесія все вирішує. А перед тим засідають комісії. Через те так проходить голосування.

Ні один голова райдержадміністрації тиску на сільських голів не має, тому що ми орган самоврядування. Співпраця в нас була. Так і мусить бути. Нас запрошували на сесії, на колегії. На мене тільки може тиснути громада, або сесія сільської ради.
 

Тим часом жителі Городище й далі отримують формальні відписки від правоохоронних органів. Селяни просять створити незалежну комісії з депутатського корпусу, міліції, прокурорів та перевірити факти розбазарювання землі. Адже 160 земельних ділянок, згідно генплану вже роздали, а 260 – поки знаходяться на розгляді, тому жителі села побоюються, що вони так само будуть роздані невідомим їм людям.

- Петро Мамчур приносив нам ці всі документи. Також виступав на сесії районної ради. Ми ці документи направляли до правоохоронних органів. Але, на жаль, жоден з фактів не підтвердився. Це все лише на словах. Там немає доказової бази. В нас немає такого положення – кому надавати землю, кому - ні. Якби було інше законодавство, то можна було б говорити про щось інше. Ми цю інформацію перевіряли, намагалися допомогти, але цим мають займатися правоохоронні органи. З Петром Мамчуром спілкуюся, і він знає мої поради, - пояснює голова Рівненської райради Володимир Пилипчук.

- Про цей факт мені відомо. Петро Мамчур звертався до райдержадміністрації та до правоохоронних органів протягом 2011-15 років. Приходив він і до мене особисто. Мені важкувато говорити про своїх попередників. Коли я прийшов на посаду, то земля вже була роздана людям. Перевірку мають проводити правоохоронні органи. Наскільки я знаю, перевірка проводиться. Ми надали пану Мамчуру весь інформаційний реєстр. Дочекаємося висновків правоохоронних органів, і тоді будемо говорити. Я не хочу брати на себе відповідальність і бути голослівним, - зауважує голова Рівненської РДА Віталій Стельмах.

- За зверненням громадян прокуратура Рівненського району та районний відділ міліції зареєстрували три кримінальні провадження за фактами зловживання службовим становищем посадовими особами Городищенської сільської ради Рівненського району та Рівненської районної державної адміністрації. Згодом ці кримінальні провадження за вказівкою прокуратури Рівненського району були об’єднані в одне кримінальне провадження. Триває досудове розслідування за статтями 364 (зловживання службовим становищем) та 366 (службове підроблення) КК України. На цей час слідчими міліції проводиться досудове розслідування. Досліджуються юридично значущі факти для дачі їм належної правової оцінки. Тривають слідчі дії, пов’язані із виїмкою документів у ряді інстанцій, які стали підставою для надання окремим громадянам земельних ділянок. А також проводиться перевірка інших фактів вказаних в заявах громадян, поданих до правоохоронних органів, органів виконавчої влади та місцевого самоврядування, - зазначили у прес-службі прокуратури Рівненської області.

 

 

 

Денис ГРИЩУК