Як пережити карантин, якщо ти мама: поради рівненської психологині (інтерв`ю)

Новини Рівного - ЧаРівне.info

Йшов 83-й день карантину... Комусь він став довгоочікуваним відпочинком від щоденної рутини, а комусь навпаки перетворився на цю саму рутину. Особливо непросто цей час пережити батькам, які в один момент перебрали на себе ще й функції вихователів та вчителів. Попри те, дистанційне навчання вже минуло, настали канікули. Садочки на Рівненщині досі не відкрили, тож як молодші діти, так і школярі найближчим часом далі будуть вдома. Як мамам в карантин організувати сімейний побут, впоратись з дистанційною роботою та не втратити себе, читайте в розмові ЧаРівне.інфо з психологинею Оксаною Третяк. 

- Ми всі не були готові до карантину. Але жінкам, які поєднують материнство та роботу чи навіть кар'єру, це виявилось в рази складніше. Як правильно організувати в таких умовах свій побут?

- Чим ускладнена функція жінок, які є дружинами й мамами, вони перебуваючи вдома, потрапляють в атмосферу, коли до них є певні очікування певні вимоги, тобто якщо ти мама, ти зобов’язана створювати якийсь затишок, куховарити, доглядати за сім’єю, допомагати дітям в дистанційному навчанні. А у деяких жінок ще накладається момент дистанційної роботи. У  жінки не лишається навіть шматочка життя. Тут хочеться повернути ролі на свої місця, тобто мама в моменті навчання своєї дитини  не є вчителем. Вона не зобов’язана брати на себе функції вчителювання, тобто при якихось певних непорозуміннях, вона може допомогти, направити. Навчатись - це обов’язок дитини, а навчати - вчителя, в ідеалі втручання мами в цей процес мало б бути мінімальним. Інше питання - це перфекціонізм мами. Коли вона хоче, аби діти були відмінниками. Насправді, це питання до ключів мами. Насправді вчитись - це відповідальність дитини, і як вона вчиться, так їй комфортно. Дитина не зобов’язана любити всі предмети, вчити всі предмети та вчитися на відмінно. 

фото з відкритих джерел

- Часто мами в таких умовах почуваються не тільки втомленими, а мають певне почуття провини, що не встигають все, зокрема і приділити достатньо часу для простої гри з дітьми. Це стосується не лише життя в умовах карантину, а й звичайного. 

- Зараз такий час, коли вже давно функція жінки не обмежується суто материнством і кухнею, в неї є чимало зобов’язань, відповідальності, вона включена в багато соціальних ролей. У неї є свої інтереси, свої хобі, саморозвиток тощо. Це закономірно, що вона не може весь свій час приділяти дітям. Але насправді дітям це і не потрібно в такому великому обсязі, як вимагають самі ж матуся від себе.  Дитині насправді важливо не скільки часу ви проведете разом, а важлива якість цього часу. Достатньо 10-15 хвилин часу проведеного в задоволення в радість обом, замість штучно натягнутої комунікації. Не треба годинами займатись з дитиною, адже це тільки втомлює обох. 

фото з відкритих джерел- Як правильно в умовах перебування вдома поділити обов’язки виховання між обома батьками, коли дитина потребує догляду більшого, ніж зазвичай? 

- Чоловік і жінка в плані свого батьківства є рівноцінними партнерами, тобто по 50% відповідальності на кожного. Ролі мають бути розподілені та час має бути розподілений. Бажано його поділити так, щоб хоча б годину часу на добу жінка, мама могла взяти особисто для себе: почитати книжку, подивитися фільм, ввімкнути музику чи побути в тиші. У цей час чимось дітей зайняти може тато. Так само і мама дає якусь зону відпочинку для тата. Наявність часу особисто для себе знівельовує море проблем в сімейних стосунках. Це я розповідаю ситуацію, яка входить у рамки норми, коли обоє з подружжя розуміють свою відповідальність, є психологічно зрілими та свідомими батьками. 

- Але багато сімей в цей час зіткнулись з непорозуміннями. Це не тільки українська, а світова тенденція. 

- Є таке прислів’я - там, де тонко, там рветься. Для одних сімей - це період, коли вони насолоджуються один одним, коли нарешті всі вдома, ніхто не поспішає у справах, можна більше часу провести разом.  Для інших сімей, де були проблеми вже, там вони точно загострилися: скандали, конфлікти, недомовленості. Тому зараз чимало сімей під загрозою розлучення. Єдина порада: серйозні рішення не варто приймати  на емоційному піку, варто дати час охолонути собі та партнерові. 

фото з відкритих джерел

- Як сімейні чвари відбиваються на дітях?

- Діти часто відчувають нездорову атмосферу в сім’ї. Батьки думають, що якщо вони при дітях не сваряться, то діти нічого не знають і все окей. Насправді діти на інтуїтивному рівні відчувають, коли щось не так. Якщо вони логічно не розуміють, звідки йде посил тої негативної енергії та в чому причина конфлікту, тоді вони й це беруть на себе. Тобто, якщо я не розумію, що відбувається, значить причиною в тому є я. 

- Бувають випадки, коли в жінок застає перед депресивний стан в таких умовах. Ваші поради, як з чим боротись. 

- Коли з'являється певний депресивний стан, пригнічений настрій, небажання щось робити, апатія, втрата інтересів тощо, це має насторожити саму людину або її рідних. Тому що часто такий стан є сходинкою до клінічної депресії, з якої без препаратів і допомоги спеціалістів ніяк не вибратись. Було б добре, якби сама людина, або рідні вчасно звертались за допомогою. Шкода, що в нашому суспільстві, вважається, що йти до психолога це якось соромно. Насправді короткотривалий курс може вивести людину на позитивний рівень. 

фото з відкритих джерел

- Чи є можливість справитись з внутрішніми проблемами без допомоги спеціалістів?

- Якщо братись за ситуацію з точки зору самодопомоги, добре допомагає силою волі перемикатись інші види діяльності. Якщо ти інтуїтивно або логічно розумієш, що в тебе немає настою, бажання щось робити через те, що ти втомився вдома, варто не боятись сказати, що мені потрібно пів дня на себе. Тоді іти десь гуляти, фізична активність допомагає виробленню гормонів радості, потішити себе чимось смачненьким. Гарно діють поради щодо кольорів - одягніть на себе щось яскраве, з’їжте кольоровий фрукт. Такі дрібниці часто рятують. 

фото з відкритих джерел

- Після пом'якшення карантину, дозволу на прогулянки, відкриття парків та кав'ярень, здається, подібні дрібниці починаємо цінувати більше. Можливо, це не панацея, але точно важливий момент перезавантаження після тривалої ізоляції. 

 - Однозначно. Найбільша потреба людини - це потреба у спілкуванні. Комусь цього спілкування забагато суто в сімейному колі. Завжди є потреба ще й в друзях, колегах,  знайомих і незнайомцях. Через карантин виходить, що примусово нас від цього спілкування відгородили,  а тепер це все потихеньку повертається в життя. Карантин - направду став періодом, щоб переоцінити та насолоджуватись в стократному розмірі. Така переоцінка цінностей відбувається на багатьох етапах: і сімейних, і соціальних, своїх стосунків з роботою, родичами, друзями. Це був час проаналізувати, чи ми живемо таке життя як хочемо. 

- Щоб ви побажали жінкам, мамам, які стикнулись з внутрішніми або сімейними проблемами під час карантину?

- Маю побажання для тих, хто мучиться у своїй ізоляції та страждає від неї. Мені здається, варто ще зовсім трішки потерпіти та ми всі знову почне бачитись, спілкуватись, насолоджуватись вільно повітрям, можливо, й навіть знімемо маски. Підтримуйте один одного, любіть один одного, обирайте себе в цьому житті й робіть добро найперше для себе. 

фото з відкритих джерел