Впродовж 2020 кожен працюючий житель Рівненщини сплатить 72 тисячі гривень податків: куди вони йдуть і на що витрачаються

Новини Рівного - ЧаРівне.info
фото - old.cost.ua

14 вересня Кабінет Міністрів України подав до Верховної Ради проєкт бюджету на 2021 рік. В ньому на Рівненську область вже передбачено 4,3 млрд грн освітньої субвенції та 508 млн грн субвенції на будівництво, реконструкції, ремонт і утримання доріг. У жителів Рівненщини спитали, чи знають вони звідки беруться ці гроші у бюджеті, і більшість опитаних не змогли дати правильну відповідь.

Соціологічне дослідження, проведене Київським міжнародним інститутом соціології у 2020 році, показує, що у Західному регіоні, до якого входить Рівненщина, тільки 31 % мешканців знають, що державний бюджет формується передусім з податків громадян; 24,5 % вважають, що більшу частину бюджету становлять податки з приватних і державних підприємств, а 10 % думають, що це міжнародні позики і фінансові операції НБУ. При цьому 32 % відкрито визнають, що не знають відповіді на це питання.

Велика частина українців переконані, що їхні потреби (освіту, медицину, безпеку, пенсії тощо) держава забезпечує безкоштовно з певних міфічних «державних коштів». Однак насправді всі ці напрями фінансуються за рахунок податків, які сплачують самі громадяни, – це близько 3/4 бюджетних надходжень.

Середньостатистичний мешканець Рівненщини, який працює, у 2020 році матиме середню чисту зарплатню 10 025 грн/місяць, що дорівнює 120 304 грн/рік. Із цієї суми він заплатить 71,7 тис. грн податків і отримає 75 тис. грн чистого доходу (якщо скласти ці дві суми, то виходить більше ніж 120,3 тис. грн, але з чистої заробітної плати вже вирахувано податки, які за працівника сплачує роботодавець). 

«Перед тим, як виплатити зарплатню, роботодавець сплачує за працівника податок на доходи фізичних осіб і єдиний соціальний внесок, але ж ці гроші вираховують з того, що заробив громадянин. Потім пересічний українець сплачує податки в магазині за придбані товари, а це – податок на додану вартість, акцизи та імпортне мито. Сукупно ці всі податки і формують 72 % розширеного бюджету 2020 (центрального і місцевих бюджетів та бюджет пенсійного фонду), якими розпоряджаються чиновники та перерозподіляють їх на послуги з освіти, медицини, пенсійного забезпечення і т.д.», – говорить Дмитро Боярчук, виконавчий директор Центру соціально-економічних досліджень CASE Україна.

Цього року жителі Рівненщини сплатять 24,3 млрд грн податків. 

«Навіть якщо люди розуміють, що наповнюють бюджет своїми податками, більшість із них не орієнтується, який відсоток свого заробітку вони віддають на податки та за що саме вони платять державі», – підкреслює Дмитро Боярчук.

Гроші до бюджету сплачуються за послуги, які постійно має надавати держава. Основною статтею видатків українського платника податків довгий час є утримання пенсіонерів. У 2020 році середньостатистичному жителю Рівненщини утримання пенсіонерів обійдеться в 32,1 тис. грн, або 45 % від сплачених податків. «Безоплатна» освіта коштуватиме 7,5 тис. грн/рік, а «безоплатна» медицина в середньому – 4,6 тис. грн/рік, що трохи більше, ніж витрати на відсотки, сплачені за державними запозиченнями (4,1 тис. грн) та видатки на правоохоронні органи (4,3 тис. грн).

Маючи за мету зробити тему податків простою та цікавою для громадян, дати можливість кожному детально розібратися, куди йдуть його податки, експерти Центру соціально-економічних досліджень CASE Україна створили калькулятор «Рахунок від держави». 

Увівши розмір своєї чистої заробітної плати кожен може побачити скільки податків він сплатить державі за рік і яким чином ці гроші буде перерозподілено за різними видатками. Уведені дані є конфіденційними, їх не збирають та ні в який спосіб не обробляють. 

Довідка

Соціологічне дослідження «Думки і погляди населення України» проведено Київським міжнародним інститутом соціології у травні-червні 2020 року по всій території України, окрім АР Крим та непідконтрольних територій Донецької та Луганської областей. Усього опитано 2000 респондентів.

Контактна особа: Микола Малуха, 066 922 53 89, malukha@case-ukraine.kiev.ua 

З технічних питань щодо встановлення калькулятора звертайтесь: Євген Шульга, 050 410 20 34, shulha@case-ukraine.com.ua