Василь Овдіюк: "Кожен має право на захист"

Новини Рівного - ЧаРівне.info

Людина, яка наразі очолює Регіональний Центр безоплатної правової допомоги у Рівненській області. Людина, яка «за спиною» має не один рік практики. Голова сім’ї з юридичним стажем більше 100 років. Все з вищеперерахованого відноситься до нашого запрошеного гостя - Василя Овдіюка.

Розкажіть, будь ласка, про Ваш шлях у юриспруденції.

З 1978 по 1983 рік навчався на юридичному факультеті Київського національного університету ім. Т.Г. Шевченка, де отримав кваліфікацію юрист. Під час навчання одружився на однокурсниці, до речі в нас на курсі було 28 пар, і як не дивно всі вони збереглися до цього часу. Це така студентська любов, дружба. 

У період з 1983 по 2010 рік працював в органах прокуратури Рівненської області. Після завершення роботи в правоохоронних органах займався юридичною практикою. В 2012 році склав іспит та отримав свідоцтво на право зайняття адвокатською діяльністю. До речі, мої сини також юристи. Дружина працювала адвокатом, але пізніше перейшла в нотаріат, стала нотаріусом. Старший також нотаріус, а ось менший син, - практикуючий адвокат. Тобто станом на сьогодні в мене в сім’ї два нотаріуси, адвокат і я – керівник Центру правової допомоги.   В прокуратурі відпрацював 27 років. Навіть працював в спецпрокуратурі – по нагляду за місцями позбавлення волі. Перебуваючи на пенсії, почув, що створюється нова структура, – безоплатна правова допомога. Вирішив спробувати. І ось так з листопада 2012 року працюю в цій системі.

Можна докладніше про цей Центр? Чи всі мають змогу отримати безоплатну допомогу?

В Конституції зазначено: «Кожна особа має право на безкоштовну правову допомогу». І була створена така структура. З 1 січня 2013 року внесені в законодавство зміни передбачили, що якщо людину затримують, – ми надаємо їй допомогу. Працюємо цілодобово, субота-неділя також. Наш обов’язок - забезпечити людину захистом з нашої сторони. Будь-яка особа може зайти і отримати консультації за адресою вул. Кавказька 7, м. Рівне. Можна анонімно. Тобто ми не ідентифікуємо особу, якщо Вам так комфортніше. Більше того, це не обов’язково має бути громадянин України - може бути іноземець, особа без громадянства. Надаємо і письмові консультації. 

Але, іноді, для того, щоб вирішити питання, потрібно звертатися до суду. Це вже називається вторинна правова допомога. В цій ситуації ми супроводжуємо людину по судах, навіть, якщо це не складні справи. В кримінальних процесах у нас користуються послугами не лише потерпілі, але й свідки, тому що побоюються, що самі можуть стати обвинуваченими. Маємо контракти з 130 адвокатами. Чергові адвокати, окрім своєї роботи,  по черзі виїжджають на справи. 

Чи можна бути фахівцем в усіх сферах юриспруденції?

Профі не можна бути одразу в усіх галузях права. Я, наприклад, позиціоную себе як фахівець у кримінальному праві, кримінально-виконавчому. Я банально знаю різницю між позбавленням волі і обмеженням волі. В мене часто проходять практику. Я кажу завжди одну просту річ: «Людина, яка хоче стати юристом, – стане». Потрібно лише мати велике бажання та знати, в якій сфері хочеш реалізуватися.

Які поради можете дати майбутнім юристам?

Перш за все, переконатися в тому, що ти дійсно хочеш бути юристом, що це твоє. Тому, що навіть з моїх колишніх одногрупників, з якими я випускався, є один модельєр, декілька пішли в бізнес. Тобто повністю змінили свою справу. Я не хочу говорити про високоморальні правила, бажання допомогти людям, бажання досягти справедливості – це також є. Моє золоте правило: «Не знаєш як поступити – поступи по справедливості». Це буде найправильніше. Знову ж, майбутнім юристам хотілося б побажати - проаналізувати, де б ти хотів себе бачити, в якій сфері, та на якій посаді. Навіть згадаю своїх синів. Старший працює нотаріусом в Сарнах, йому подобається, він відчуває, що це його. А менший син каже: «Я б жодного дня не пропрацював нотаріусом. Бо ти прив’язаний до робочого місця, це робота з документами, це скрупульозність». Він скоріше пішов в мене, такий же непосидючий. Це залежить від характеру людини, треба, щоб вона визначилася, що в неї краще виходить. 

Як Ви зберегли в собі настільки позитивний настрій після 27 років роботи прокурором? Це ж нервова робота!

Я обожнюю їздити по гриби! Так я відволікаюся. Вже, навіть їду просто подихати лісом. Для мене це оптимізм. Лише хочу сказати: «Життя прекрасне, ми молоді». Воно прекрасне при всіх його негараздах. Розумієте, коли підхожу вранці до вікна, якісь в мене там проблеми, щось не так, і, дивлюсь там безхатько лазить. Він щось витягнув, поскладав, другий підходить – сміються. От, навіть вони, в їхній ситуації, намагаються знаходити позитив. А нам все мало, по ночам не спиться. Частіше, коли ти в достатку, починаєш заздрити, що в когось чогось більше, і навіть не звертаєш увагу на щасливі дрібниці життя. А потрібно всього лиш – насолоджуватися ним!