У Здолбунові розбили пам`ятник радянському диверсанту-розвіднику

Новини Рівного - ЧаРівне.info
фото Здолбунів City

 У Здолбунові на площі перед залізничним вокзалом розбили пам'ятник Миколі Приходьку.

 Як раніше повідомляло видання zdolbuniv.news, ішення про демонтаж пам’ятника Миколі Приходьку Здолбунівська міська рада ухвалила ще 14 червня 2017 року. Відповідно до нього, монумент мали не просто демонтувати, а передати його Здолбунівському районному історико-краєзнавчому музею. На ці потреби депутати передбачили кошти у бюджеті 2018 року. На території музею підготували готувати майданчик для переміщення погруддя, яке, згідно з рішенням, мали здійснити до 8 травня 2018-го.

Однак пам’ятник так і залишився на своєму місці, оскільки торік у травні його переміщенню завадили «активісти», котрі стали на захист Приходька, мотивуючи це тим, що той був не комуністом, а героєм війни, тож ніяка декомунізація на пам’ятник поширюватися не може. Тоді ледве не дійшло до бійки, однак у результаті погруддя так і залишилося на площі.

У соцмережах тривали палкі дискусії стосовно того, чи варто позбавляти Здолбунів радянської історичної пам’ятки. Чимало здолбунівчан переконані, що прямих доказів причетності героя Радянського Союзу до співпраці з НКВС немає. Інші ж апелюють історичними фактами. Зокрема, історики підтверджують енкаведистське минуле Приходька. За інформацією, яку надав завідувач кафедри історії МЕГУ, що у Рівному, Андрій Жив’юк, Микола Приходько воював у загоні спеціального призначення НКВС, який носив назву «Переможці». Цей загін карального органу Радянського Союзу займався диверсіями та терором поза лінією фронту. І безпосередньо знищував українських націоналістів – упівців. Окрім цього, Інститут національної пам’яті визнав особу Миколи Приходька як таку, що підпадає під дію закону про декомунізацію. Таку відповідь з Інституту надали на запит Андрія Жив’юка. А саме на неї й опиралися депутати Здолбунівської міської ради під час ухвалення рішення про перейменування вулиці у місті, а також про демонтаж і перенесення пам’ятника Миколі Приходьку до музею.

Згодом у міськраді встановили вже іншу дату перенесення пам’ятника –  демонтувати його мали до 11 липня 2018-го, перед тим провівши «роз’яснювальну роботу» серед здолбунівчан. На цьому історія з Приходьком якось сама собою затихла.