Рівняни зможуть посилати у відставку мера та суддів не коктейлями Молотова, а підписами

14.06.2014, 12:19      Переглядів: 1329

Сьогодні у Рівному презентували законопроект «Про вотум недовіри посадовим особам». Документ потребує форматування та правок.

Але прихильники ініціативи кажуть, що він посилить контроль на владцями та допоможе дієво впливати на очільників міста, села, області чи ба навіть народних депутатів.

Таким чином автори документу пропонують замість фізичних розправ у вигляді бунтів з коктейлями Молотова, тиснути на чиновників буквою Закону.

Сам законопроект був розроблений за зразком польських колег. Наші сусіди прийняли закон, який дозволяє відкликати мера.

- Ми виписали законопроект так, щоб рішення громади було максимально незалежним від державних органів, - каже координатор громадської кампанії «За відповідальну владу» Ігор Курус.

Суть ініціативи полягає в тому, що при свавіллі посадовця, його бездіяльності – громада може його відкликати процесом створення ініціативної групи мінімум з трьох осіб. Потім в друкованих виданнях публікують оголошення про початок збору підписів під петицією про висловлення недовіри цьому посадовцю. Якщо петиція набирає достатню кількість підписів, то чиновника відправляють у відставку.

В поточному редагуванні законопроекту вказують – щоб відставити мера чи депутата зібрати 51 % від кількості виборців (які брали участь в останніх виборах), щоб суддю – 33 %, прокурора, міліціонера чи держслужбовця – 25 % виборців.

Про відкликання мерів петицію писатимуть в територіальну виборчу комісію, якщо це стосується прокурора, то – в Генеральну прокуратуру. В цих органах, зазначають експерти, зобов’язані будуть прийняти негайні міри. Адже в противному випадку це підпаде під окрему відповідальність.

Що важливо, посадовець, звісно, може оскаржити рішення громади в суді, але законопроектом «Про вотум недовіри посадовим особам» рамки цього оскарження обмежуються.

Щоб рівнянам стало зрозуміло як відбувається механізм відставки автори законопроекту представили видруківку скільки необхідно зібрати голосів, щоб пішов Володимир Хомко.

Для петиції необхідно було б набрати 47 038 підписів виборців. Приміром для звільнення прокурора, начальника міліції, інших посадовців, які призначаються по вертикалі влади, слід мати підтримку 48-ми тисяч громадян.

Але як було вже сказано, законопроект треба доопрацьовувати, тому його автори їздять по регіонам та питають думку мешканців. Обговорення проекту закону вже відбулися в Києві, Львоі, Харкові, Тернополі, Луцьку, Запоріжжі, Івано-Франківськ, Дніпропетровську, Кременчуку, Полтаві та Хмельницькому.

Попри це в колах юристів така ініціатива зустріла певний незгоду:

- На жаль, я вважаю це навіть не напівмірою. Я не бачу шляхів ефективного впливу за допомогою цього законопроекту. Чому? Не встановлено для цього основи, - пояснює рівненський юрист.

Автори проекту не претендують на те, щоб цим законом змінити всю систему. Кажуть, це лише укол, «який повинен лікувати владу».

- Система – це вже давно складений моноліт. Вона - навіть в нашій свідомості. Її змінити неможливо., - говорить Ігор Курус.

Кінцевий вигляд законопроекту планують передати Президенту України Петру Порошенку. Якщо ж так станеться, що закон блокуватиметься або його відкладуть у довгий ящик, то обласні осередки, які вже починають формувати координатори громадської кампанії «За відповідальну владу», будуть чинити тиск на владу щодо ухвалення цього закону.

Денис ГРИЩУК

Читайте також:

Погода, Новости, загрузка...
Loading...
  • Нові
  • Популярні
Loading...