Про "приліт лелеки", необхідні аналізи та відвідування лікаря: важливе про вагітність

Новини Рівного - ЧаРівне.info

Ви вагітна! І що тепер?

Ви так чекали цього моменту! А може, й не чекали... Але так сталося, і ви все одно дуже раді. Раді, але розгублені. Відтепер життя не буде таким, як раніше. На вас просто лавиною летять нові емоції, нові відчуття, нові обов’язки та переживання. Куди бігти? З чого почати? Що буде з вами в найближчі місяці? Як захистити маля від усіх можливих бід? А може, взагалі нічого робити не варто і нехай все йде саме собою? Спробуємо розібратися у всіх цих питаннях і скласти для вас чіткий та зрозумілий план на перші етапи вагітності.

Коли прилітає лелека?
Зазвичай, жінка дізнається про вагітність не раніше, ніж через 2 тижні після зачаття. Адже тест на вагітність прийнято робити за кілька днів до очікуваної менструації або вже після її затримки. До речі, як він працює? Тест на вагітність визначає наявність в сечі хоріонічного гонадотропіну людини — гормону, який виробляється оболонкою ембріона (хоріоном). Його ж можна визначити та в сироватці крові. Цей варіант діагностики точніший.

Отже, ви побачили дві смужки й одразу ж пригадали, що тиждень тому святкували день народження, або лікувалися антибіотиком. А як це позначиться на здоров’ї майбутньої дитини? Ви ж не знали, що вагітні! Не спішіть лякатися. Яйцеклітина дозріває в середині менструального циклу, приблизно, на 14-й день від початку менструації. Зачаття відбувається в матковій трубі. Перших 7 днів свого життя ембріон не має прямого зв’язку з мамою. В цей час він живе і розвивається за рахунок поживних речовин, накопичених “прозапас” в яйцеклітині. Тому всі негативні чинники в перший тиждень після зачаття діють за принципом “все, або нічого”. Ембріон або не виживає взагалі, або продовжує свій нормальний розвиток. А значить, якщо ви вагітні, ваш ембріон зміг подолати всі перешкоди та успішно імплантуватися — прикріпитися до слизової оболонки матки.

Обмеження та обстеження

Ось тепер саме час подумати про обмеження і зміни у звичному способі життя, якщо ви ще не зробили цього на етапі планування вагітності. Відмова від паління та спиртного — безумовна перша рекомендація. Вагітній жінці не варто навіть перебувати в компанії, де палять. Адже пасивне паління не краще за активне. Також потрібно слідкувати за раціоном харчування і виключити з нього усі продукти з сумнівними інгредієнтами, такі як чіпси, сухарики чи напої зі штучними ароматизаторами та підсилювачами смаку. В меню вагітної мають бути м’ясо, риба, овочі, фрукти, крупи, молочні продукти. Смаки вагітних часто кардинально змінюються. До 12 тижнів їм рекомендують задовольняти свої кулінарні примхи за умови відсутності надлишкової ваги. Надмірна тяга до певних продуктів може свідчити про брак тих, чи інших речовин.
Обмеження торкнуться і фізичної активності. Вагітній не варто займатися силовими видами спорту, важко працювати фізично. Рекомендована активність під час фізіологічного перебігу вагітності — це плавання (звісно ж не на швидкість), звичайна ранкова зарядка, певні види йоги, спеціальні вправи з фітболом та прогулянки на свіжому повітрі.

Шкідливий для вагітних і перегрів. Тому не можна тривалий час перебувати на сонці, відвідувати сауни та бані чи приймати гарячі ванни.

Коли вагітності нічого не загрожує, не обов’язково відмовлятися від статевого життя. Однак, з огляду на вагітність, активність в такій делікатній справі все ж потрібно дозувати. Я рекомендую протягом 9 місяців орієнтуватися в цьому питанні в першу чергу на бажання жінки, а чоловікам — підлаштовуватися під сексуальні потреби своєї партнерки.

Підлаштовуватися доведеться і під мінливий настрій дружин, забезпечувати їм психологічний комфорт та берегти від стресів. Емоційна лабільність вагітних пояснюється грою гормонів прогестерону та пролактину.
Прогестерон змінює також функцію імунної системи. Імунітет вагітних фізіологічно знижується. Тому вони більш сприйнятливі до різних інфекцій. То ж логічно уникати значних скупчень людей.

Вагітних часто хилить в сон. Це не патологія. Потрібно знаходити час на повноцінний відпочинок. Адже організм витрачає багато енергії та поживних речовин на забезпечення потреб нового життя.

Багато жінок з ранніх термінів вагітності відчувають потребу в частому сечовипусканні. Це зовсім не обов’язково свідчить про захворювання сечовидільної системи. Частіше така особливість пояснюється анатомічною близькістю сечового міхура та матки, яка росте та посилено кровопостачається.

В першому триместрі можливе раптове зниження артеріального тиску та спричинене ним запаморочення чи зомління. Будьте морально готові до цього та при погіршенні самопочуття намагайтеся одразу ж сісти чи покликати когось на допомогу.

Часто вагітні страждають від нудоти. Це прояв раннього гестозу. Допомогти від цієї неприємності може підкислене пиття, напої з цитрусових, імбиру, кілька сухариків з білого хліба. Кожна вагітна підбирає свій унікальний метод. За необхідності лікар призначає препарати.

Коли і навіщо вперше відвідати лікаря?

Перше УЗД варто зробити через тиждень затримки менструації. Цей огляд переслідує три основних мети. По-перше, потрібно пересвідчитися, що вагітність саме в матці. На жаль, завжди існує вірогідність позаматкової вагітності. В такому випадку ембріон імплантується в матковій трубі чи на очеревині. При цьому хоріон розвивається, як і порожнині матки й виробляє такий же хоріонічний гонадотропін. Тому тести на вагітність однаково позитивні незалежно від локалізації хоріона. Приріст ХГЛ відбуватиметься приблизно тими ж темпами, що й під час фізіологічної вагітності.

Більшість позаматкових вагітностей локалізуються саме в матковій трубі та перериваються під час 6го — 7го тижнів. Цей стан супроводжується внутрішньочеревною кровотечею, є небезпечним для життя та потребує екстреного оперативного лікування. Рання діагностика позаматкової вагітності дозволяє провести операцію планово без крововтрати та значно зменшити негативні наслідки. Звісно, не завжди можна розгледіти маленьке плідне яйце поза маткою, однак його відсутність на своєму “законному” місці насторожить лікаря, спонукатиме до додаткового спостереження.

По-друге, УЗД уточнить термін вагітності. Багато жінок починає відлік від позитивного тесту,  інші вважають, що точно знають день зачаття, а хтось і справді знає його. Однак, термін вагітності прийнято рахувати від першого дня останньої менструації. Цю дату знає більшість жінок. Такий підрахунок дозволяє порівнювати між собою нормативні показники розвитку вагітності на різних термінах. Отже, коли ви не дочекалися менструації та зробили тест, ваш ембріон фактично живе на світі уже 2 тижні, а формальний термін вагітності — аж 4 тижні. Ось такий приємний сюрприз. Побачити плідне яйце на УЗД можна приблизно з 5 тижнів вагітності, а серцебиття ембріона на сучасних апаратах видно з 6 тижнів. Якщо в зазначений термін його все ж не видно, це ще не привід для паніки. Адже не у всіх жінок овуляція відбувається на 14-й день менструального циклу. Якщо яйцеклітина дозріла пізніше, то й побачити плідне яйце та серцебиття можна буде пізніше. Тоді наступний огляд призначають через 5 — 7 днів. В такому випадку термін вагітності буде уточнено згідно даних УЗД.
По-третє, УЗД дає можливість виявити ознаки загрози переривання вагітності та вчасно вжити заходів для її збереження.
 

Які аналізи потрібно здавати?

Все залежить від вашої попередньої історії. Якщо раніше у вас були проблеми із виношуванням вагітності чи безпліддя, список обстеження буде значно розширеним відповідно до особистих потреб. Здоровим жінкам варто здати загальний аналіз крові. Це найпростіший скринінг загального стану організму. Перше, що нас у ньому цікавитиме — це гемоглобін. Вагітні часто страждають на залізодефіцитну анемію. Скоригувати брак заліза можна дієтою, а за необхідності — відповідними препаратами. Виявити нестачу заліза на ранніх етапах допоможе аналіз на феритин. Загальний аналіз сечі вагітні здають, щоб проконтролювати стан нирок, які часто знаходяться в зоні ризику під час вагітності. Доцільність таких аналізів, як сироватковий рівень прогестерону, естрадіол та коагулограма (характеристика системи згортання крові) визначає лікар, в залежності від того, чи були у вас раніше проблеми з репродуктивною функцією та які саме.

Потрібно наголосити, що жінки з невиношуванням вагітності чи безпліддям в анамнезі повинні звертатися до лікаря одразу після позитивного тесту на вагітність, а в ідеалі — планувати вагітність в співпраці з ним.

Чи потрібні вагітним вітаміни та інші препарати?

Усім вагітним потрібна фолієва кислота, оскільки цей вітамін міститься лише у свіжо зрізаній зелені та швидко руйнується. Тому отримати його з їжею в достатній кількості жителькам міста, особливо в зимовий період вкрай проблематично. Необхідна фолієва кислота для правильної закладки нервової трубки плода та ряду важливих біохімічних реакцій. Бажано починати її прийом за 3 місяці до планованої вагітності. Багато сучасних жінок мають дефіцит вітаміну Д, що можна перевірити за аналізом крові. Ряд регіонів України є ендемічними за нестачею йоду. В такому разі його теж потрібно додати в таблетованому вигляді. Питання вітамінотерапії варто обговорювати індивідуально з лікуючим лікарем.

Замість епілогу

На облік в жіночій консультації вагітна має стати до 12 тижнів. Як правило, це відбувається після візуалізації серцебиття ембріона на УЗД. Обирайте лікаря, якому зможете повністю довіряти. Адже ця людина нестиме за вас відповідальність до самих пологів. Акушер-гінеколог складе для вас план обстежень, а вашою задачею буде сумлінне виконання всіх рекомендацій.

Облік вагітних організовано для того, щоб виявити на ранніх стадіях будь-які відхилення від норми та вчасно вжити заходів. Якщо ви обираєте приватну жіночу консультацію, обирайте ліцензований заклад, який зможе забезпечити вас усією необхідною документацією.

Тож, підсумуємо план дій на перші тижні вагітності.
1. Позитивний сечовий тест або аналіз крові на ХГЛ
2. Корекція способу життя
3. УЗД через тиждень
4. Загальний аналіз крові та сечі
5. Консультація акушер-гінеколога
6. Визначення необхідності в додаткових УЗД чи аналізах
7. Постановка на облік.

Віра Воробей-Вихівська, Акушер-гінеколог, репродуктолог медичного центру «Мати та дитина».