Олег СТЕПЧИН: Короновірусом мають перехворіти всі, завдання медиків злагодити клінічну картину (інтерв`ю)

Новини Рівного - ЧаРівне.info

«Коронавірус не вигадка. Перехворіють всі. Цього захворювання не уникне ніхто. Єдине, що можна — згладити клінічну картину, щоб хвороба протікала в легкій формі. Завдання медицини вчасно запідозрити хворобу, вчасно діагностувати й надати належне лікування», — розповідає Олег Степчин, лікар інфекціоніст КНП “Центральна міська лікарня” Рівненської міської ради. 

Є дві полярні радикальні точки зору: COVID-19 це якийсь новий грип, а всі розмови про пандемію це міф — і є інша точка зору: ми всі умремо від цієї смертельної небезпеки, де правда?

— На мою думку, як лікаря, який працює безпосередньо посеред інфекції починаючи з найперших її проявів, були допущені чималі помилки зі сторони держави. Найперше — це передчасно оголошений карантин до початку епідемії, хаотичні дезінфекційні розпилювальні роботи, які погіршили стан здоров'я людей з хронічними захворюваннями дихальних шляхів, різні алергії. При цьому всього фактично залишилися відкритими кордони, люди вільно завезли інфекцію без дотримання карантину. Замість того, щоб розприскувати по вулицях дезінфектори, кошти слід було спрямувати в медичні установи. Приїжджих із-за кордону слід було активно тестувати і поміщати в карантин.

Медичні працівники на початках зіштовхнулися з новою невідомою хворобою і на догоспітальному етапі почали широко використовувати антибіотики, попри те, що це вірусна інфекція. А це шкодить. Антибіотики мають даватися вже на пізніх етапах лікуваннях, щоб в легенях не було нашарування вторинної бактеріальної флори. Противірусних препаратів, які затверджені і включені в протокол лікування на даний час в місті Рівному і в Україні просто немає. Збитків завдало і безконтрольне хаотичне тестування ПЛР-тестами, які є досить дорогі. Один тест близько тисячі гривень. Щоб мати право виписати пацієнта треба було отримати два негативних результати тестів. Іноді, на одного пацієнта йшло 4-5 тестів, а це витрати.

При здійсненні агітації, при контакті з агітатором чи отримання партійних сувенірів чи подарунків можна заразитися?

— Хвороба передається повітряно-крапельним шляхом, через частинки слизу, це є вірусна хвороба, яка вражає дихальні шляхи. Ось чому й потрібні маски — вони просто зменшують цю можливість. Але якщо заражена людина десь чхне, обітре пальцями губи, потримається потім за горнятка і ручки пакетів з подарунками від кандидатів то цілком реально заразитися й контактним шляхом.

Питання в тому що саму коронавірусну інфекцію можна умовно розділити на дві великі групи: захворювання молодих здорових людей, які все переносять в легкій формі чи взагалі безсимптомно і захворювання старших людей із хронічними чи супутніми хворобами в анамнезі.

Безсимптомні хворі , однак є заразними. Для вразливих груп хвороба розвивається по типу легеневої недостатності, вражаються легені й люди задихаються, люди потребують рентгенотерапії. Апарати ШВЛ це крайній захід. На стадії одужання можуть трохи допомогти дихальні вправи.

Що не так з офіційною інформацією про пандемію?

— Викривлена статистика. На кожного ПЛР-підтверженого заходу приходиться щонайменше десять неперевірених хворих. Швеція дійсно зробила розумніше коли відмовилася від карантину, але рекомендувала уживати заходи безпеки. Найперше, не було б такої економічної кризи. Якби кошти можна було оперативно пустити в медичну систему, то й критичних навантажень не було б.

Як Ви ставитеся до того, що коронавірусні гроші використовуються не в боротьбі з хворобою, а для асфальтування доріг, збільшуються видатки на МВС та інше?

Думаю, це злочин проти тих людей старшого покоління, хто нас народив і виховав. Ця хвороба не вигадка. Перехворіють всі. Цього захворювання не уникне ніхто. Єдине, що можна — згладити клінічну картину, щоб хвороба протікала в легкій формі. Це залежить від дози збудника, від реактивності організму від віку і наявних супутніх хвороб.

Міра запобіжних заходів — носіння масок, передусім задля убезпечення від великої дози інфекції. Завдання медицини вчасно запідозрити хворобу, вчасно діагностувати й надати належне лікування. Але маска дійсно не панацея, вона дійсно має негативний вплив для тих людей, хто має захворювання, бо мікрочастинки матеріалу потрапляють в дихальні шляхи, з'являється спазм і кашель.

Маски мають бути зроблені з якісного матеріалу, і носоглотка теж має бути закрита. Ця хвороба не вивчена, є дуже незвичайні побічні симптоми, бувають нервові розлади, відчуття страху, галюцинації. Страх це один із клінічних проявів хвороби. Ця хвороба невірно оцінюється населенням. Хворого недостатньо виписати із стаціонару, його ще треба вести мінімум місяць-два і спостерігати, щоб ці вогнища ураження легень розсмоктувалися.

Під час місцевих виборів в умовах пандемії, при нормальній явці виборців на виборчих дільницях і отримання ними бюлетенів у членів ДВК - загалом буде достатньо велика кількість людей в одному місці — як Ви оцінюєте ці ризики? Як мають себе поводити члени ДВК, виборці?

— Очевидно, що на дільницях буде багато виборців, які є носіями вірусу, які хворіють безсимптомно. Це в майбутньому збільшить кількість хворих. Новий ріст хвороби, наприклад, після літа почався з другої половини вересня, після того, як збільшились випадки скупчення людей в школі, на роботі, транспорті, коли вимушено з'явилося більше контактів.

Як можна оцінити наскільки держава і органи місцевого самоврядування подбали про лікарів, допоміжний медичний персонал — не тільки в питаннях порятунку хворих, але й підтримці фахівців, які уміють рятувати людські життя?

— У нас перехворіло маса лікарів та медсестер. Люди працюють безперервно вісім місяців на грані фізичних та моральних сил. Виснаження колосальне, опірність організму медичного працівника знижена. Нам треба би було мати якийсь ротаційний механізм, щоб можна було піти на реабілітацію хоч на два тижні. Ніхто не розраховував на таку велику кількість хворих.

Як змінився світ, спосіб життя і світосприйняття в умовах пандемії, чого раніше не було?

— Стає все менше людей, які скептично належать до хвороби. Найбільше легковажні люди хоронять своїх родичів від ковіду. Хотілося б що цього розуміння було більше у молодих людей. Зовні все виглядає наче добре, але це до того моменту поки ви не перетнете поріг центральної міської лікарні, де цілодобово надається допомога.

У передвиборчий період одні кандидати з самого початку зорієнтувався на максимально безконтактний спосіб інформування виборців, проведення агітації, а інші навпаки збирають натовпи у дворах, проводять якісь свята, концерти. Я дивуюся цій поведінці. Збирається багато молодих людей, які не розуміють усіх небезпек, а потім понесуть це все додому до своїх старших родичів.

Алкоголь допомагає від того, щоб уберегтися від зараження, є якісь дослідження?

— Таких досліджень немає. І думаю, що немає підстав сподіватися на такий порятунок.

Люди в час карантину втратили певні контакти, звичку ходити в гості, проводити спільно час. Як Ви бачите зміну поведінки, є негативний вплив на соціалізацію?

— Є досить негативний вплив, люди раніше товаришували й підтримували відносини, а тепер при випадках захворювання в сусідів страх заразитися руйнує все. В інших людей розвивається почуття провини. Все це з'їдає людей зсередини. Страждають діти, немає нормального спілкування й розвитку. Є багато проблем.

Існує думка, що немає правдивих цифр по хворобі через відсутність тотального тестування, це нам щось би дало?

— Є брехня, велика брехня і є статистика. Статистика — це лабораторно підтверджені випадки, а реальна картина — це в десятки разів більше хворих. Сама статистика може вплинути хіба на свідомість людей, але не на перебіг хвороби. У чому біда — помирають люди від загострення супутніх хвороб. На цей час немає противірусного лікування — це злочин зі сторони держави.

На рівні міста окремо від держави можна щось зробити , щоб покращити ситуацію?

— Так. Можна максимально розумно залучити кошти й практиків-фахівців і дослухуватися до їх висновків та рекомендацій. Робити це слід постійно. На перебіг самого захворювання ми не можемо вплинути ніяк. Ми можемо вплинути лише на залучення коштів, організацію робіт з порятунку людей і облаштування життя так, щоб зменшити всі ризики до мінімуму.