PECS - можливість бути почутим: у Рівному є ефективна методика для розвитку мовлення у дітей

Новини Рівного - ЧаРівне.info

19 вересня у Рівному відбулось навчання для спеціалістів, які працюють з немовленнєвими дітьми. Провела його лікар-педіатр Зоряна Вуїв. Вона є спеціалістом з сенсорної інтеграції та альтернативної комунікації PECSкерівницею благодійної організації "Крила Віри", власницею корекційної студії "Дотик", де займаються реабілітацією та соціальною інтеграцією дітей з аутизмом. Семінар відвідали логопеди, психологи та соціальні педагоги з Рівного, Тернополя та Костопільського інклюзивно-ресурсного центру. 

Основою семінару було навчання системі альтернативної комунікації PECS, яку називають "голосом немовних дітей". В чому полягає унікальність та ефективність методики, у яких випадках вона необхідна дітям та де знайти сертифікованих спеціалістів PECS, читайте у матеріалі ЧаРівне.інфо. 

Що таке PECS та чому ця методика унікальна

Абревіатура PECS розшифровується як Picture Exchange Communication System (англ.) - Комунікаційна Система Обміну Зображеннями (картками). PECS є альтернативною системою для спілкування, коли використовуються не слова, а картинки. Навчання PECS застосовують для дітей з аутизмом чи іншими проблемами (ДЦП, затримка психо-мовного розвитку тощо), які мають мовні та комунікативні труднощі.

Версію навчального протоколу PECS створили німецький доктор Енді Бонді й логопед Лорі Фрост у 80-х роках минулого століття. Це авторська методика, вона патентована та ефективна, адже пройшла випробування доказовості. Зараз в Німеччині працює організація, яка навчає спеціалістів по всьому світу. Це навчання вимагає дуже доточної і правильної передачі інформації. Лише спеціалісти організації, тестовані самим Енді Бонді, мають право проводити сертифіковане навчати інших.

Зоряна Вуїв вже здобула сертифікат та підтвердила право на використання методики у своїй практиці.

- Я викладаю те, що вже сама пройшла, щоб логопеди, психологи та самі батьки могли застовувати мій досвід в роботі з дітьми, - каже лікарка. 

Як це працює та кому необхідно 

Завдяки PECS дитина може спілкуватися з оточенням, висловлювати свої бажання та просити необхідні предмети, іграшки, їжу. Щоб навчити дитину користуватись картками, треба пройти з нею шість етапів впровадження PECS. За допомогою карток дитина спочатку просить окремі речі, потім використовує фрази та цілі речення, а згодом вчиться вербалізувати ці процеси. 

Використання альтернативної комунікації знижує прояв небажаної поведінки дитини, бо дає можливість отримати необхідне. Завдяки структурованій системі навчання, картки PECS розвивають комунікативні навички у дитини з аутизмом та стимулюють до появи мови. Ще більше це важливо, коли у дітей є моторні порушення мозку і вербальне мовлення може не з'явитись, а альтернативне завжди дасть можливість дитині бути почутою. 

Для того, аби визначитись батькам, чи потрібна дитині корекція саме за допомогою системи PECS, вони мають відповісти собі на декілька питань. Найголовніше - чи комунікує дитина, чи проявляє ініціативу, чи може щось попросити.

Виходячи з цього, спеціалісти рекомендують вводити альтернативну комунікацію у випадках:

1. Якщо дитина не говорить і не може правильно попросити те, що їй необхідне. Не просто кричати, а звернутись і сказати, що вона хоче, навіть якщо бажаного предмета немає в полі зору. Якщо не може - дитині потрібна альтернативна комунікація. 
2. Якщо дитина може говорити, звертатись, але її мова зрозуміла тільки батькам. Для того, аби могти комунікувати у садочку, з однолітками - у пригоді стануть PECS. Це дасть змогу дитині самостійно вирішувати свої проблеми. 
3. Якщо дитина говорить одним словом, але за рівнем розвитку і віком, вона вже мала б говорити реченнями. Тоді альтернатива комунікація PECS дасть змогу доносити свої думки, бажання та бути на своєму рівні інтелектуального розвитку. 

Як розповідає Зоряна Вуїв, часто батьки зіткнувшись з проблемою затримки мовного розвитку чи розладу аутичного спектру у дітей, ставлять акцент на необхідність запуску саме мови, але в багатьох випадках цього не достатньо, бо мова і  навіть мовлення - це ще не спілкування. Дитина може мати у своєму запасі чимало слів, але не вміти їх інтегрувати в мовлення, не могти попросити щось чи зініціювати якусь діяльність. PECS в цьому випадку значно розширюють комунікацію та розуміння, що є невід'ємним етапом для повноцінного спілкуванні. 

- Взагалі до нас в студію майже ніхто не приходить суто за PECS. Всі приходять до логопеда, за АВА-терапією, сенсорною інтеграцією. Батькам потрібно спочатку ще розказати про методику, донести, що проблема дитини у не тільки в тому що вона не говорить, не тільки в тому, що не виконує інструкцію, а й в тому, що не розуміє комунікації. І батькам важливо розказати про необхідність вирішення проблеми саме комунікації. Ще у нас є садочок, де ми вводимо діткам альтернативну комунікацію. Ми працюємо з батьками, які не з Рівного та вчимо дистанційно ввести систему PECS, - розповідає лікарка. 

Тому окремим та важливим етапом є навчанням спеціалістів, зокрема працівників інклюзивно-ресурсних центрів, щоб у районах була змога теж застосовувати сучасні методи реабілітації для немовленнєвих діток. 

Думки спеціалістів, які прийшли за знаннями

Марія Поліщук. Логопед-дефектолог, школа профорієнтації Baby Sun, Рівне

- Я працюю з різними дітками, серед них й дітки з синдромом Дауна, діти з аутизмом та діти з органічними ураженнями мозку та ДЦП. Раніше не працювала з методикою PECS, але діти, з якими я працюю, мають потребу в альтернативній комунікації, вони не можуть спілкуватись на рівні вербальному. Я бачу багато дітей, які хочуть спілкування, але не можуть і не розуміють, як це робити. Тому я вважаю, що система PECS в цьому випадку буде дієвою. На жаль, є батьки, які дуже скептично ставляться до PECS, бо вважають, що так діти почнуть заговорити, а будуть використовувати тільки картки. Я вважаю, що найважливіше - це комунікація, розуміння мовлення і функції спілкування. Коли буде розуміння, тоді з'явиться і мова. Функціональне призначення мови є важливішим. 

 Анна Воробей, практичний психолог ІРЦ №2 м. Костопіль

- Сьогодні ми приїхали практично всім колективом. Нас взагалі цікавлять різноманітні навчання. Колектив у нас молодий, усім хочуть працювати, ділитись своїми знаннями, щоб був результат. Тому сьогодні ми тут. Ця інформація є вагомим ресурсом, яким хочемо допомогти і батькам, і діткам, які мають потребу комунікувати, але з певних причин не можуть. Комунікація за допомогою карток PECS дасть їм цю можливість. Про методику ми знали раніше, багато читали, шукали в інтернеті, але тут важливо мати практику. Сьогодні ми її отримали й будемо пробувати впроваджувати у своїй роботі з дітками. 

Людмила Дмитрук, дефектолог ГО "Дім дітей" (Тернопіль). 

- Я працюю в громадській організації "Дім дітей". Створили її дві мами дітей з аутизмом, я - одна з них. Я закінчила університет і вже два місяці працюю як соціальний педагог. Про PECS я чула та бачила дитину, яка ефективно користується цією альтернативною комунікацією. Це мене зацікавило, але досі не було необхідним. Актуальним стало тоді, коли до мене на заняття прийшли діти, які потребують комунікації. Це діти, які можуть вчитись, які знають багато слів, їм 3-4-5 років. Але вони не спілкуються і ніякі методи при цьому не дієві. Тоді я зрозуміла, що в мене один вихід - альтернативна комунікація. Сьогоднішній семінар дуже практичний. В мене самої дитина з аутизмом, зараз йому 8 років, він навчається на інклюзивній системі у школі. Коли я згадую свого Марка в дитинстві, розумію, що він би заговорив і був би ініціативнішим ліпше, якби був перехід на PECS. Тому зараз з дітками, якими працюю, буду впроваджувати PECS, тому що дитина, не комунікуючи, не може далі нормально вчитись. 

Поради батькам

Навчити дитину користуватись PECS справа не легка, вона потребує зусиль та чіткого дотримання інструкцій. Інколи батьки, які вже пробували ввести картки кажуть "нам не пішло". Насправді важливо все точно та правильно відпрацювати, особливо на перших етапах. Тут допоможе чітка та злагоджена робота між батьками та спеціалістами. 

Про ефективність методики розповіла психолог, спеціаліст з альтернативної комунікації Дарія Бондарець, яка працює в благодійній організації "Крила Віри" та постійно у своїй роботі з дітками застосовує методику PECS

- У моїй практиці ще було жодного разу, щоб методика ніяк не спрацювала. У будь-якому разі дитина розуміє та починає комунікувати. У мене був хлопчик, на якого я витратила близько пів року часу, аби він навчився комунікувати на першому етапі. А бувають діти, з якими за день можна пройти відразу два-три етапи PECS. Тут все індивідуально. Тому я раджу батькам: по-перше, не боятись, бо система дійсно ефективна і вона працює. По-друге, слухати спеціаліста та правильно взаємодіяти разом.