Чи наважиться міська влада перейняти досвід столиці: хто заплатить за дитсадки у Рівному?

Новини Рівного - ЧаРівне.info

Петиція щодо надання фінасової підтримки приватним садочкам Рівного вже майже набрала необхідних 300 голосів.

До слова, подібна ініціатива вже майже рік активно працює в Києві. Відповідно до рішення Київської міської ради, місцеві жителі можуть отримати компенсацію за надання освітньої послуги дитині в приватному закладі дошкільної освіти в розмірі 2500 гривень на місяць (це сума базового фінансового нормативу).

За словами керівниці приватного дитсадка «Бебіленд» Ірини Петрик-Щокової, рівняни мають величезне бажання, аби їх діти відвідували заклади такого рівня. Однак, більшість батьків не в змозі самостійно оплатити вартість перебування.

Відтак, допомогти вирішити цю проблему має лояльність міської влади та рішення про відшкодування витрат батькам.

- Коли ми відкривали садочок "Бебіленд" і батьки побачили ліпші умови в дошкільному закладі, меншу кількість діток у групах, відразу з'явився попит і бажання багатьох сюди потрапити. Але в силу того, що оплата немала, вони не можуть собі цього дозволити. Однак, приклад Львова та Києва, де система компенсації частини суми за приватний садочок покривається з бюджету, надихнула нас на створення такої петиції. Батьки цих міст мають право вибору дошкільного закладу і ми хотіли, щоб таке право мали і рівняни. Це добре, що з'являться нові комунальні дошкільні заклади, але чи покриють вони всю електронну чергу? Тим більше, є діти, яким до садочка треба вже. За проханням батьків ми ініціювали петицію, яка має на меті дати змогу більшій кількості дітей навчатись у кращих умовах, а також розвантажити державні садочки, бо 30-35 діток у групах - це забагато. Відшкодовані гроші будуть переводитись на рахунок самих батьків. До того ж є діти, які за станом здоров'я не можуть відвідувати групи з таким великим наповненням.

Натомість, міська влада у Рівному проблеми із нестачею місць у дитсадках перекладає виключно на плечі батьків.

Попри це, у місті є приватні дитсадки, куди б могли б ходити дітлахи, а їх батьки отримувати кошти на свій рахунок. Схожий принцип доречі, у програми «Муніципальна няня».

Журналісти порталу ЧаРівне.інфо поцікавились у заступниці міського голови Рівного Галини Кульчицької, чи реально рівнянам скористатись компенсацією від держави на оплату садочка приватного типу в нашому місті.

За її словами міська рада не може фінансувати приватні заклади. Це передбачено Бюджетним кодексом. Попри це згідно закону діти мають право на дошкільну освіту й вибір закладу. Також, як розповідає Галина Кульчинська, наразі у Верховній Раді перебуває проект змін до закону «Про дошкільну освіту», де передбачено дотації на обов’язкову дошкільну освіту. Поки що коштів у бюджеті міста на це немає.

- Відповідно до Бюджетного кодексу, питання переведення коштів на приватні структури або компенсації не передбачено, тому міська рада фінансувати приватні заклади не може. Однак, зараз у Верховній раді зареєстровано проект змін до закону "Про дошкільну освіту". Ним вже передбачено дотації з державного і місцевого бюджетів для закладів дошкільної освіти при умові, що такі кошти є у міському бюджеті, зокрема для дітей, що здобувають обов’язкову дошкільну освіту. А це діти старшого дошкільного віку - від 5 років. На сьогодні діти такої вікової категорії у Рівному стовідсотково охоплені дошкільною освітою, - зазначила Галина Кульчинська.

Міський бюджет «не потягне» фінансування приватних дитсадків

Крім того, на бюджетні кошти цього року дуже серйозні виклики, зокрема у Рівному планують відкрити ще три комунальних садочки. Мова йде про заклад "Вишенька", що на Соборній, 460 в районі мікрорайону «Ювілейний». Там має запрацювати 5 груп (орієнтовно заклад вмістисть 130 дітей). Також за зверненням Нацполіції у комунальну власність міста передали дитячий садочок №6, що на вулиці Словацького. Він розрахований на 6 груп дітей. А у 2020 році планують розпочати відновлення дошкільного закладу на вулиці Дубенській, 71а. Наразі вже готовий його проект. Цей садочок помістить 8 груп.

Державні дитсадки ризикують залишитись без вихователів

- Але найбільшим викликом для нас є заробітна плата вихователів та їх помічників, - заначає Галина Кульчинська. - З відкриттям нових закладів з'являється потреба у нових кадрах, однак зарплати працівників дошкільних закладів дуже низькі. Якщо ми їх не збільшимо, то взагалі ризикуємо за кілька років лишитись без вихователів у садочках. Але, як розповіла заступниця міського голови, в випадку, якщо петиція набере необхідну кількість голосів, вона безперечно буде винесена на розгляд.