Чи безпечна вакцинація в карантин та що варто знати батькам: розмова з педіатром з Рівного

Новини Рівного - ЧаРівне.info

Чи можна вакцинуватись в карантин? Чи варто боятись ускладнень? Як вберегти себе та дітей від інфекції? Такі питання ставлять собі чи не усі батьки. Насправді, вакцинацію у час пандемії ніхто не скасовує, однак як батькам, так і закладам охорони здоров'я у цей період варто посилити заходи безпеки. Про те, якими правила варто керуватись при проведенні планових та додаткових щеплень у період пандемії журналістам порталу ЧаРівне.інфо розповіла педіатр-неонатолог з Рівного Марина Приходько. 

Марина Єлізова-Приходько

Вакцинація в період спалаху коронавірусу: статистика

За словами міністра охорони здоров'я Максима Степанова, рівень щеплення такою вакциною як КПК (кір, паротит, краснуха) знизився на 30-40%у порівнянні з минулим роком. Більш того, Європейська регіональна комісія, яка проводила відповідний моніторинг, віднесла Україну до країн з високим ризиком розповсюдження цієї епідемії, якщо вона буде. 

За інформацією завідувачки відділу інфекційних захворювань центру громадського здоров'я Людмили Країнської, у Рівненській області показники щеплень теж незадовільні - норми, а саме 47%, не досягнуто по жодному з 14 контрольних показників. Найбільша проблема теж із щепленням КПК.  Значно знизились показники вакцинації КПК у порівнянні з таким же періодом минулого року у діток однорічного віку майже на 8%, показники ревакцинації у шестирічок впали на 20%. І це при тому, що медзаклади повною мірою забезпечені вакцинами. 

Чи безпечно робити щеплення у період пандемії

Згідно з наказом МОЗ № 2017 від 11.10 2019 року, зокрема у пункті 5.4, чітко вказано, що під час карантинних заходів дозволено робити вакцинацію. 

- Вакцинація - це єдиний метод, який дійсно може вплинути на імунітет і навчити клітини безпечно сприймати бактерії і віруси, оскільки організм вже буде мати про них  інформацію. І коли людина зустрічається з вірусом, організм зможе швидко виробити антитіла. Можливо, хвороба все-таки з'явиться, але вона пройде легше або імунітет одразу переможе інфекційного агента, - каже Марина Приходько.

Згідно із рекомендаціями ВООЗ, будь-які переривання рутинної (планової — відповідно до національного календаря щеплень) імунізації, навіть на короткий період, призведуть до підвищення ймовірності спалахів вакцинокерованих інфекцій або зростання кількості випадків захворювань, яким можна запобігти шляхом вакцинації. Це буде додатковим навантаженням на системи охорони здоров’я у країнах, які вже й так перевантажені через пандемію COVID-19.

- Під час попереднього спалаху кору близько 70% людей, що захворіли, були госпіталізовані з енцефалітом і пневмонією до інфекційних лікарень і навіть відділень інтенсивної терапії. Деякі з них потребували вентиляційної підтримки, - розповідає лікарка. 

Дуже важливо інформувати про вакцинацію проти грипу, особливо для груп ризику (медики, поліція, вчителі). Батькам ж слід детально пояснювати доцільність імунізації під час пандемії COVID-19, ризики поширення вакцинокерованих інфекцій та переваги вакцинації. 

- Не може бути й мови про те, щоб відкладати екстрену вакцинацію (постконтактну). Наприклад, при контакті з кров'ю (можливе інфікування гепатитом Б), коли вкусила тварина (можливе інфікування сказом), сталась якась травма, коли потрібна профілактика праця, - каже педіатр. 

Що варто знати батькам перед профілактичним щепленням

Оскільки ми не знаємо, скільки триватиме ситуація з коронавірусом, ми повинні захистити дітей від інших небезпечних інфекцій, від яких вакцини існують. 

Для того, аби убезпечити дітей під час проведення щеплень у період карантину Марина Приходько рекомендує

 • поставити в пріоритеті первинні вакцинальні комплекси, зокрема це вакцинація від кору, краснухи, поліомієліту, дифтерії, кашлюку та правця, особливо серед дітей першого року життя;
 • новонароджених у пологових будинках необхідно вакцинувати згідно із національним календарем профілактичних щеплень;
 • треба розглянути можливість поєднання вакцинації з плановим патронажним оглядом;
 • бажано застосовувати багатокомпонентні вакцини, що зменшує кількість уколів;
 • кілька вакцин можна вводити в один день. Це звичайна міжнародна практика, яка дозволяє зменшити кількість візитів до медичного закладу, а отже й рівень стресу для батьків та дитини;
 • звісно, не йти вакцинувати дитину, якщо у неї нежить, температура або інші ознаки застуди. 

Як у медзакладах Рівного посилюють безпеку у період карантину:

Згідно з вимогами щодо профілактики інфекцій та заходів з інфекційного контролю в закладах охорони здоров'я під час вакцинації в умовах пандемії COVID-19 потрібно: 

 • використати всі можливі додаткові засоби зв'язку, щоб інформувати населення про правила вакцинації в умовах пандемії;
 • уникати створення черг, скупчення в кімнатах очікування, заздалегідь планувати графік консультаційних прийомів та вакцинації і розмежовувати потоки пацієнтів. Організувати окремі входи або визначити години для рутинної вакцинації;
 • виділити добре вентильовані приміщення та забезпечити дотримання соціальної дистанції не менше 15,-2 метри щодо інших людей (або тих, хто з дітьми), які очікують на щеплення;
 • контролювати кількість осіб для уникнення скупчення понад 10 людей в одному приміщенні;
 • забезпечити дотримання гігієни рук, наявність дезінфекторів із вмістом спирту не менше 60%, використання засобів індивідуального захисту.  

Марина Приходько рекомендує усім, хто готується до щеплення, обов'язково телефонувати до свого сімейного лікаря чи педіатра і з ним обговорити ситуацію. 

- Запитайте, коли краще приходити, чи розділені потоки пацієнтів, чи приймають дітей, які приходять на щеплення здоровими окремо від тих, які з  ознаками вірусної інфекції прийшли на огляд до лікаря. Звичайно, ідучи на вакцинацію, бажано не потрапляти в потоки людей, або користуватись власним транспортом, або пройдіться пішки, тоді буде ще й гарна прогулянка. Якщо це старша дитина, обов'язково навчіть дитину правильно одягати маску і одягніть її самі. Навчіть дитину мити руки і самі часто і ретельно дотримуйтесь цього правила, - наголосила лікарка. 

На фото - Марина Єлізова-Приходько. Якщо ви раптом думали, що лікарі не вакцинуються :)

Вакцинація і COVID-19

Вакцинувати людей, що мали лабораторно підтверджений коронавірус можна після одужання (відповідно до прийнятого визначення). Рутинну вакцинацію людей, що перебували на самоізоляції через COVID-19 і контактних осіб треба здійснювати після закінчення періоду самоізоляції у разі відсутності симптомів респіраторної інфекції. 

За всіма вакцинованими треба спостерігати протягом терміну, визначеного інструкцією про застосування відповідної вакцини. Якщо термін не зазначено - це 30 хв. 

Вакцинація жодним чином не підвищує ризик інфікування коронавірусом людини!

Щодо безпосередньо вакцини проти коронавірусу, наразі Всесвітня організація охорони здоров'я організувала групу вчених, лікарів, фінансових донорів та виробників з усього світу. У лабораторіях різних країн повним ходом триває розробка вакцини від коронавірусу, і вчені припускають, що вона з'явиться у 2021 році. 

- На мою думку, ситуація з коронавірусом показала, на скільки ми вразливі перед інфекційними захворюваннями. Тому мийте руки, зберігайте спокій комунікуйте зі своїм лікарем і робіть профілактичні щеплення! Ну і хочу побажати усім здоров'я! - підсумувала Марина Приходько.