Чи варто переносити Різдво на 25 грудня: думки рівнян та священиків

Новини Рівного - ЧаРівне.info

Ідею перенести святкування Різдва Христового з 7 січня на 25 грудня віряни ПЦУ цьогоріч обговорюють дуже активно. Навіть предстоятель Православної церкви України, митрополит Епіфаній зазначив, що якщо суспільство того бажатиме, Різдво можна святкувати 25 грудня.

То ж на сторінці порталу ЧаРівне.інфо у Фейсбуці ми вирішили зробити опитування для рівнян та дізнатись їхню думку з приводу святкування одного з найбільших християнських свят. Проголосували більше сотні наших підписників. Голоси розділились таким чином: 66 людей висловились за святкування 25 грудня, а 21 за те, щоб не змінювати традицію і лишити свято 7 січня. Решта коментаторів писали, що варто відзначати обидві дати, принаймні на початках переходу на новий календар у церкві. 

Прихильники аргументували свій вибір тим, що бажають "святкували разом з цивілізованим світом", "хочуть відновити справедливість" та "повернути свою історію". Дехто ж бідкався, що відзначати Новий рік в піст не гоже, тому варто раніше святкувати народження Христа. Противними перенесення свята висловлювались, що ця традиція є усталеною для України, тому не потрібно ніяких змін. 

Своєю чергою священик Рівненської Єпархії Православної Церкви України Віталій Кузін зауважив, що громадськість недостеменно розбирається у цьому питанні, однак Православна церква України зацікавлена в переході. 

- Для того, аби здійснити перехід до святкування Різдва 25 грудня, потрібно не менше п'яти років. Тому що суспільство треба ще готувати: пояснювати, чому така традиція, що таке високосний рік і звідки такі відмінності. Тим більше, російська церква буде проти цього і може гальмувати цей процес для України, - зазначив священник. 

Отець Греко-Католицької церкви та настоятель протокафедрального собору Св. Миколая УГКЦ у місті Рівне Євген Остапенко висловився, що він як священник підтримує такий перехід в Україні. 

- Переваги такого переходу в тому, що весь католицький світ і більшість православних церков святкують Різдво 25 грудня. Було б логічно, щоб і Українська церква була серед них. Це має бути свідоме прийняття. Ми ж за те, щоб греко-католики і православні святкували разом, і давно готові до цього. Але разом з тим ми не хочемо роз'єднання між церквами Володимирового хрещення. 

Отець Римо-Католицької церкви у Рівному Владислав Чайка зазначив, що якщо є такий вияв громадської думки, то перенесення святкування можливе: 

- Кожна людина є вільною і може обирати собі свято. Як буде так краще для когось, то нехай змінюють дату. Але варто розуміти, що тут питання не лише в календарі. Якщо від того чиясь віра стане сильнішою, то нехай це об'єднання відбувається. 

Довідково.

Є два календарі Юліанський та Григоріанський. Юліанський календар був запроваджений у 46 році до н.е. за ініціативи Юлія Цезаря. А всі християни почали ним користуватися у 325 році н. е. Цей календар округлює рік до 366 діб, хоча астрономічно сонячний рік триває 365 діб, 5 годин, 48 хвилин і 6 секунд. 

Аж у 16-му столітті Папа Римський Григорій XIII помітив, що це літочислення відстає від астрономічних явищ на 10 днів і ввів свій календар у 1582 році: тоді одразу після 4 жовтня настало 15 жовтня. Тому з переходом на новий лік часу у світі з'явився високосний рік.

Відзначати Різдво Христове 25 грудня – за точнішим Григоріанським календарем – вирішили не одразу. Собор в Константинополі "переніс" Різдво аж у 1923 році. На це погодилися майже усі країни світу. Серед незгодних був Радянський союз. Таким чином Україна зараз живе за Григоріанським календарем, а церква й досі зберігає вірність Юліанському календарю.