Влада «забила» на вакцини: у Рівному на щеплення чекають сотні дітей

Новини Рівного - ЧаРівне.info

Рівненські батьки б`ють на сполох. Тисячі немовлят залишилися без протитуберкульозної вакцини БЦЖ, у якої закінчився термін державної реєстрації. До того щеплення дітям робили російською вакциною.

Парадокс: лікарі закликають робити щеплення, але вакцин катастрофічно не вистачає. Попри те, що головною перепоною для вакцинації називають велику кількість відмов від щеплень, виникла ще одна проблема: відсутність самих вакцин. Нагадаємо,щеплення БЦЖ необхідне для профілактики туберкульозу у дітей. Перше таке щеплення роблять ще в пологовому будинку, щоб в організмі дитини сформувався протитуберкульозний імунітет.

У таких умовах залишити новонародженого без щеплення значить піддати його величезній загрозі, впевнений педіатр рівненської міської дитячої клінічної лікарні Світлана (прізвище лікар попросила не вказувати).

- Страшно уявити повторення ситуації вісімдесятих. Тоді чимало українців добровільно відмовлялися від вакцинації дифтерії. Наслідком стало масове захворювання на цю недугу. Очевидно, це підкилимні ігри чиновників, для яких набагато важливіший бізнес, ніж реальні життя дітей. Адже, дитина до року особливо схильна до інфекцій, а її нещеплену привозять з пологового будинку, і вона починає контактувати з людьми, серед яких можуть бути хворі. Насправді, це дуже небезпечно.Звичайно, на будь-яке введення вакцини можливі реакція чи ускладнення.- пояснює лікар.- Ризики на введення вакцини звичайно існуєть, але  вони настільки рідкісні, що коли їх частоту порівняти з ризиком епідемії, з кількістю смертельних випадків і частотою інвалідизації внаслідок перенесених інфекцій, то стане зрозуміло, на чию користь варто робити вибір.

У області водночас існують проблеми і з іншими імунологічними препаратами. У державних поліклініках відсутній туберкулін - діагностичний препарат, що використовується для проби Манту.Постійні перебої з вакциною АКДС (дифтерія, правець, коклюш) і КПК (кір, паротит, краснуха), а також зі щепленнями від поліомієліту.

Медичні чиновники брак вакцин пояснюють невдалим тендером, а невдалий тендер - зростанням цін на медпрепарати. Коли ж рівненські дітлахи зможуть отримати щеплення наразі не знає ніхто. Усе залежить від державних закупівель.

- Більшість країн планує графік закупівель вакцин на кілька років, аби не було їх дефіциту чи проблем з постачанням. У нас, в державі на жаль до цього ще не звикли. Тому й виникають такі перебої. Крім того, вакцина БЦЖ, зараз знаходиться на карантині за наказом МОЗу. Ми усі чекаємо, коли вакцинація в Україні займе вагоме місце, адже виходить що зараз батьки стали більше довіряти вакцинам, а їх немає.- пояснює заступник начальника управління охорони здоров`я м. Рівне Вікторія Покоєвчук.

У аптечні мережі Рівного теж виявилось не просто знайти платні вакцини. Набираємо довідку «Рівнефармації» 1567. Тут пояснили, що на усе місто є лише кілька комбінованих вакцин. Коштують вони від 400 гривень. Водночас, вакцини БЦЖ тут немає у продажу уже кілька місяців.

Відзначимо, що зробити щеплення БЦЖ дитині потрібно протягом перших двох місяців. Між тим, рівненські дітлахи попри це залишаються не захищеними.

Аліна Верташова, мама 2, 5 місячного Кирила пояснює, що на власному досвіді зіткнулась з проблемою щеплень.

 

 

 

- Моєму синочку вже 2, 5 місяці. Ми довго усе зважували, думали робити щепленя чи ні. Зважаючи на значне поширення різних хвороб вирішили вакцинуватись. Втім, так і не отримали щеплення БЦЖ (туберкульоз), хоча воно за планом мало бути в перші дні після народження. Після місяця ми знову пішли в поліклініку і зіткнулись з тим же самим. У дитячій поліклініці нам пояснюють, що зараз з вакцинами складно, їх немає. Наразі ми пропустили кілька важливих щеплень й переживаємо, що календар вакцинації просто не діятиме.

 

 

 

 

Нагадаємо, в Україні щеплення за віком проводять проти 10 інфекційних хвороб: туберкульозу, вірусного гепатиту В (ВГВ), дифтерії, кашлюку, правця, поліомієліту, гемофільної інфекції, кору, краснухи, епідемічного паротиту (паротит). У Календар щеплень включені рекомендовані ВООЗ хвороби, проти яких необхідно проводити вакцинацію
  

Оксана КРАВЕЦЬ