Трудова міграція: чому мешканці Рівненщини все частіше відправляються на заробітки за кордон?

Новини Рівного - ЧаРівне.info

Трудова міграція. В останній час про неї особливо стали говорити у владних колах, ЗМІ та на побутовому рівні. Чому і навіщо українці виїжджають за кордон. Портал «ЧаРівне.інфо» спробував дослідити цю тему.

Українці завжди були зацікавлені у роботі за кордоном – така думка побутує вже досить давно. Згідно досліджень, які наводять організації, що займаються працевлаштуванням за кордоном, за роки незалежності населення України скоротилося більше ніж на п’яту частину. І не останню роль в цьому відіграла саме трудова міграція.

Здебільшого наші співгромадяни обирають іншу країну через кращу заробітну плату та кращі умови. Тенденція до зростання трудових мігрантів збільшується з кожним роком.

Куди їдуть?

Серед країн, які обирають українці, до останнього часу лідирувала Росія, проте у зв’язку з війною все менше трудових мігрантів їдуть саме туди.

Популярними залишаються країни ЄС – Польща, Чехія, Німеччина, Італія та далекого зарубіжжя – як-от США, Австралія, Канада.

Перш за все слов’янські країни обирають через близьку ментальність, Америку – через потужну діаспору.

Що показують опитування?

Згідно опитувань, третина, а то й більше українців хоче виїхати за кордон на заробітки. Причому на заході країни готових попрацювати в іншій країні – більше, ніж в інших регіонах.

Цікаво також, що виявляють бажання виїхати й молоді люди з вищою освітою та матеріальною забезпеченістю.

Серед причин виїзду опитані називали – бажання отримати кращі умови життя, забезпечити краще майбутнє для дітей, відсутність достойної роботи в Україні.

Серед тих, хто раніше працював за кордоном – більшість із заходу країни, з вищою освітою.

При цьому близько 60 % все ж таки повернулися б назад до України.

Центр зайнятості

- Офіційно 300 тисяч українців сплачують єдиний внесок у Польщі. Тих, хто працює неофіційно, напевно, набагато більше. Основна причина того, що люди виїжджають – це рівень заробітної плати, які є в області. До прикладу, рівень заробітної плати електрозварювальника у Польщі сягає 2-2, 5 тисяч доларів. А тут такому працівнику пропонують шість тисяч гривень, – розповідає заступник директора Рівненського обласного центру зайнятості Тетяна Новорок.

Чого слід остерігатися під час працевлаштування?

Зараз чимало агентств пропонують працевлаштуватися за кордоном. В одному з них нам розповіли, яких ризиків можна чекати в іншій країні та як їх можна уникнути.

- Зараз дуже багато людей користуються біометрією. Сказати точний відсоток, скільки громадян виїхало, не можна. Напевно, їх стало більше. Тому що люди повірили у безвізовий режим та кинулися масово їхати за біометричними паспортами, натомість їх почали депортовувати, тому що біометричний паспорт не дає права на роботу. Вийшов такий казус. Люди стали заручниками своєї наївності. Адже людей завертали на кордоні, - розповідає керівник рекрутингової компанії Тетяна Веремчук.

Що стосується безпеки, то їх можна чекати на сумнівних оголошеннях в Інтернеті. Представники агентств радять, якщо Ви вже вирішили працювати за кордоном, перевіряти інформацію та бути обережними.

- Радимо людям моніторити заробітні плати – хто які пропонує, та які є насправді у тих країнах, - каже Тетяна Веремчук. – Серед можливих загроз – це завищена зарплата, відсутність офісу (в агентствах, які пропонують працевлаштування та в роботодавця), відсутність ліцензії на працевлаштування тощо.

Голова ГО «Центр Чайка» Лариса Гунько теж застерігає від ризиків, які можуть чекати на шляху до працевлаштування за кордоном, і до яких слід бути готовим. 

- За минулий рік майже мільйон українців виїхало в Європу та інші країни на заробітки. Тенденція така, що їдуть люди різного віку. Для молоді – це можливість подорожувати, шукати можливості для навчання, підзаробітку. Але досить багато їде людей, яким за 50. Вони відчувають непривабливість на ринку праці в Україні. Трудова міграція поширена у всьому світі, тому її неможливо заборонити. Але якщо трудова міграція – нелегальна, то в першу чергу це порушення законодавства тієї країни, в яку люди їдуть заробляти гроші, тому їм треба враховувати, що для працевлаштування за кордоном слід мати закордонний паспорт, робочу візу, адже не гостьова, не туристична віза не дає права на працевлаштування, мати трудовий контракт і дозвіл з іншої країни.

- Тут більше можливостей відкриває саме Польща, – продовжує Лариса Гунько.

- Їхати за кордон спонукає і нестабільна економічна ситуація в країні, і як правило, якийсь особисто вразливий стан, який дуже часто використовують вербувальники. Зокрема це може бути пов’язано із сімейними обставинами, хворобою близьких, коли треба зібрати кошти, боргові питання тощо.
Очевидно, що можливість безвізу людей почала більше спонукати, щоб підзаробити, покращити своє становище. Потоки емігрантів збільшуються. Це не дуже хороше явище для нашої країни, тому що йде вимивання робочої сили. Також люди можуть потрапити у не дуже хорошу ситуацію, яка пов’язана з депортацією, еміграційними в’язницями. Треба зважено до цього підходити і знати всі ризики.

З 1991 року майже 160 тисяч осіб було надано допомогу у зв’язку з трудовою експлуатацією. До слова, на Рівненщині офіційно визнані постраждалими від трудової експлуатації восьмеро людей.

Люди, які зазнали насильства, можуть звертатися на Гарячу лінію консультування трудових мігрантів – 527 або 0 800 505 501.

Українець працює за нормою, а поляк – за ставкою.

Ми опитали двох трудових мігрантів – чому вони вирішили працювати не у своїй країні. 

Оператор електрокара: Роботи тут не було, тож вирішив спробувати за кордоном попрацювати. Відпрацював шість місяців робочої візи. Повернувся додому. Поїхав ще раз по біометрії. Відкрив візу та поїхав ще раз.
Там до мене було нормальне ставлення. Але робота – важча.
Українець працює за нормою, а поляк – за ставкою.
Можу підтвердити те, що поляки відмовляються від важчої роботи.
Водночас там є робота для різних вікових груп. І платять більше. Там роботу знайти легше, ніж тут.
Якщо біометрію не скасують, то українців буде їхати все більше і більше. Я повертаюся, і ціни тут все вищі. У нас приїжджаєш – все дорожчає. А там ціни – стабільні.

Дмитро, 25 років, працював комплектувальником у Польщі: По-перше, мене не задовольнила оплата праці в Україні. Ти не можеш себе повністю реалізовувати. В Україні не створений ринок праці. Самі розумієте, у нас ціни – європейські, а оплата праці – низька… Поляки звертають увагу на те, як ти працюєш. Від цього залежить і ставлення. Там є всі умови праці. Можна гарно жити і ще й відкласти.
Три місяці я був за біометричним паспортом. Наступного разу поїхав на півроку за польською робочою візою. А після цього можна зробити карту побуту, яка дає можливість працювати терміном на три роки, на всій території Польщі, або карта воєводи (маєш право працювати у певному воєводстві).
Звичайно, Польща зацікавлена у тому, щоб українці працювали саме там. По-перше, гарне співвідношення зарплати та оплати праці, такого, наприклад, немає в Чехії.
У Польщі я отримую за день сто злотих, це 800 гривень. На такому ж заводі в Рівному в день я отримую 250-300 гривень. І то я назвав вам середній мінімум, а в Україні це максимум. У Польщі можна спокійно вийти на тисячу доларів на місяць. До того ж в Україні не передбачені перерви. Там – через кожні 4 години перерва на півгодини. Є кухня, їдальня.
Прийняті у нас закони не дають українцям працювати. Я пробував відкрити свою справу. Треба вкладати 5-6 років, щоб щось повернулось. У європейських країнах закони зроблені для людей, а в нас – проти людей. Думаю, що людей буде виїжджати ще більше, якщо не змінять хоча б податки.

 

 

 

 

Денис ГРИЩУК