У Рівному знову підняли тему садівництва

Новини Рівного - ЧаРівне.info

Сьогодні у Рівному обговорювали право безкоштовного отримання громадянами земельної ділянки, яке, як відомо, кожному гарантується Законом. При дослідження активісти громадської організації «Антикорупційний моніторинг» особливо брали до уваги 2010-11 роки, тому що цей час «відрізнявся» розподілом земельних ділянок. Можна сказати, що на початок правління Януковича прийшов пік «роздачі» землі у Рівненському районі. 

Не всі громадяни до кінця розуміють, що насправді являє собою право на отримання землі. І це, кажуть аналітики, є чи не основною проблемою. Частково люди знають, що і як потрібно робити, але цієї інформації недостатньо. Часто це обертається скандалами. Як-от в 13-му році – щодо ділянок біля Басового Кута та на вул. Київській: «Усі пам’ятають скандал із «садоводами». Через це виникає багато спорів», - каже ГО «АКМ» Юрій Дюг.

Але насправді ніхто не цікавився чим відрізняється земельна ділянка на Київській і, наприклад, в Городищенській сільській раді. Фактично нічим, відповідають активісти. Раніше ніхто не рахував, що відбувається у сусідніх селах. Але й без цього видно, що там теж є ажіотаж на земельні ділянки.

В 10-11 році 80 % рішень приймалися із формулювання «для садівництва». Як розповів Юрій Дюг, у 2002-12 рр. землями завідували РДА, після цього повноваження віддали Держкомзему. Принаймні за 2010—11 роки було прийнято більше 500 розпоряджень під садівництво. Загалом по Рівненському району за 2010-11 рр було передано у власність громадян 2411 ділянок. Найпопулярнішими сільрадами в цьому аспекті стали Городищенська, Білокриницька, Великоомелянська сільські ради. 

У 2013-16 роках ще майже 2500 ділянок у Рівненському районі передали у власність громадянам відповідними наказами Держгеокадастру.

За діючим законодавством – якщо ділянка для ведення особистого селянського господарства, то її не можна використовувати для будівництва. Втім, якщо цільове призначення «для садівництва», то це дозволяє будувати тимчасовий будинок, який потім можна оформити як постійне місце проживання. Це майже те саме, що й виділення ділянки під будівництво, зазначають в «АКМ».

Більший попит спостерігається у районах, близьких до обласного центру. Чим далі від Рівного, тим менше охочих отримати земельну ділянку, запевняють активісти. Якщо подивитися на останні корупційні скандали, то Обарівська і Зорянська сільради, де в останній час сталися гучні затримання голів, входять у найбільш популярні.

Зі свого боку голова Рівненської РДА Володимир Пилипчук поскаржився на недолуге законодавство, в якому немає чітких прописаних норм щодо отримання земельної ділянки.

- В межах населеного пункту – це належить до голів сільради, а поза межами – до Держкомзему. Пріоритетним завданням для себе ми ставимо – це земельні ділянки учасникам АТО. Сьогодні працюємо по Зорі – там близько 200 чоловік, які стоять на черзі. В першу чергу як представники Президента ми маємо це виконати. Погано те, що законодавство нечітке і неврегульоване – якщо є квартирна черга, то по земельним ділянкам такого немає і це дає поле для того, щоб говорити про корупцію та щоб робити якісь корупційні дії, тому що немає визначення, кому надавати в першу чергу, а кому – в кращому місці, - наголосив Пилипчук.

Як повідомив в. о. начальника Головного управління Держгеокадастру в Рівненській області Сергій Дубич для отримання земельної ділянки потрібно зібрати нескладний пакет документів. Слід підготувати заяву, посвідчення особи і графічний матеріал, який вказує місце бажаної земельної ділянки. Проте існує ціла процедура контролю за цільовим призначенням ділянки. Якщо немає дозвільних документів – зокрема з ДАБІ, то на це мусить звернути увагу сільськогосподарська інспекція та інші контролюючі органи.

На обговоренні виступив житель Городища Віктор Чемерик. В нього було дуже багато претензій до Городищенської сільської голови Олесі Ткачук стосовно розподілення земельних ділянок. Він звинуватив її у «дерибані землі» та виділенні землі наближеному колу осіб, серед них і родичі посадових осіб.

Володимир Пилипчук запитав у Віктора Чемерика, чи отримував він земельні ділянки. Той заперечив. 

- Щодо зловживання, то є правоохоронні органи, куди, як я розумію, активіст неодноразово звертався. І вони здійснюють наглядові речі стосовно порушення чи не порушення, - прокоментував заяву Сергій Дубич.

- Олеся Ткачук займає посаду голови 25 років. Я звертався у правоохоронні органи. У поліції відкрили провадження, але його закрили через два тижні. Це було в минулому році. Прокуратура скасувала постанову слідчого і знову поновила провадження, але слідчий нічого не робить, - скаржиться чоловік.

Активісти наголошують, що в переліку осіб, для яких виділялися земельні ділянки можна знайти чимало відомих прізвищ, однак довести, що це був корупційний шлях отримання землі, фактично неможливо. Адже згідно Конституції та Земельного кодексу таке право має кожен громадянин. Проте це не означає, що громадянам слід замовчувати про відомі факти корупції. Суспільний тиск та звернення до правоохоронних органів має стати тим механізмом, який може допомогти за такі дії притягнути посадових осіб до відповідальності.

Детальніше з дослідженням «АКМ» можна ознайомитися у презентації:

 

 

 

 

Денис ГРИЩУК