Куліш, бої та козацький дух: як рівняни гуляли на фестивалі (ФОТО)

Новини Рівного - ЧаРівне.info

Відпочити від трудових буднів та залучити свою малечу до патріотичного виховання сьогодні могли рівняни.

На території козацького табору «Гайдамаки», на Млинівській, 24 відбувся фестиваль «Курган Леля». Для тих, хто вирішив його відвідати, приготували багато цікавинок: показові виступи шкіл українських бойових мистецтв; змагання з боротьби «Котигорошко»; змагання з шабельного бою; бої на списах; козацькі забави; бій лава-на-лаву; майстер-класи народних майстрів; ярмарок; верхова їзда.

Найбільш активними на святі були діти, які займаються бойовими мистецтвами «Бойовий гопак» та «Спас». Вони змагалися між собою на бутафорних шаблях та списах, показуючи своїм одноліткам свої здібності.

Водночас дорослі могли покататися на конях, на атракціоні «Родео», постріляти у тиру. На території табору діяла козацька кухня, де можна було скуштувати смачного кулішу, бутербродів та холодного квасу.

Усі кошти, виручені під час фестивалю, спрямують на потреби армії. Волонтери з «ДАРу» вдруге спільно з «Гайдамаками» проводять патріотичний захід. За словами керівника козацького табору Володимира Кибали, волонтери зі збору коштів також брали участь восени під час фестивалю «Покровський вітер».

- «Курган Леля» проводиться уп’яте. Перш за все він проводиться для того, щоб показати, як треба вшановувати наших предків та події, які відбувалися в Україні. Тут рівняни можуть побачити козацький побут та звичаї, заодно й відпочити, - каже організатор. 

Під час першої частини фестивалю змагалися діти, які займаються бойовим мистецтвом. А у другій частині виступали музичні гурти. Хедлайнером фестивалю був гурт «Етно XL».

У заході взяв участь відомий рівненський лірник Андрій Ляшук. Він дуже часто виступає на подібних заходах. Але переконує, що у кожного фестивалю є своя індивідуальність, тому, мабуть, порівнювати їх не варто.

- На цьому заході я вперше. Мене запросили, щоб я зіграв на лірі. Вважаю, що захід дуже корисний та цікавий для дітей. Це і спорт, і патріотичне виховання. Сьогодні я заспіваю канти, можливо, про Юрія. Адже він є переможцем. Думаю, це буде тут доречним, - говорить Андрій Ляшук.

На фото Андрій Ляшук

Тренер з козацького бойового мистецтва "Спас" Віктор Пражмовський розповів, чому для фестивалю обрали саме цю назву.

За його словами, «Курган Леля» означає місце поховання предка – «курган» - це могила, «лельо» - це батько. А саме свято означає вшанування предків, які загинули за наш край.  

- Тут ми вшановуємо всіх – від найдавніших часів, до нашого часу, - зазначає Віктор. – Форма проведення – це тризна. Згідно українських традицій, ми ніколи не плакали. Натомість проводили свято, показували свою силу та звитягу, щоб померлі бачили, що ми спроможні захищати свою країну.

 

Ігри, забави, показові виступи завершилися груповим боєм лава-на-лаву: «Багато хто вважає, що це розвага тільки московитів. Насправді в українських селах збереглися традиції боїв лава-на-лаву. І ми це відроджуємо. Забава подобається і дітям, і дорослим. Щоправда, як не дивно, але дорослі бояться брати участь в лаві, а діти – ні. Проста лава – це штовхач, без ударів. Дорослі б’ються з ударами. З мого досвіду, проводив лави за участю найменших – трирічних», - додає Віктор.

 

 

 

Денис ГРИЩУК