Лікарня - міська, кошти - спонсорські, діти - наші

Новини Рівного - ЧаРівне.info

Рівненська міська дитяча лікарня – один із найстаріших медзакладів нашого міста, розташована недалеко від центру по вул. В. Чорновола, 72. Лікарня обслуговує дитяче населення Рівного до 18 років, точніше, до 17 років, 11 місяців, 29 днів. Цей заклад і досі в народі називають просто «перша міська» або ж «17 вересня», відповідно до колишньої назви вулиці. При лікарні діє стаціонар на 150 ліжок, до складу якого входять педіатричні відділення, інфекційне відділення для дітей раннього віку, пульмонологічне відділення. Поліклінічний відділ складається з трьох дитячих поліклінік, які обслуговують дитяче населення міста в кількості до 40 тисяч осіб, та двох денних стаціонарів на 16 ліжок, які обслуговують до 50 тисяч дітей відповідного віку. Деякі з приміщень збудовані більше півстоліття тому, зокрема, корпуси, в яких розташована лікарня: корпус №1 стаціонару зведений в 1956 році, корпус №2 стаціонару – в 1973 році, поліклініка №1 – в 1985 році.

Впродовж останніх 27 років існування дитячої лікарні капітальний ремонт не проводився жодного разу – лише поточні планові ремонти, необхідні для функціонування закладу. Відповідно, не дивує той факт, що лікарня вже давно потребує і збільшення державних видатків (в кошторисі яких коштів на ґрунтовний ремонт чомусь не передбачено), і спонсорської допомоги. Зважаючи на обмежене фінансування медичного закладу, керівництво міської лікарні постійно перебуває в пошуках меценатів та позабюджетних можливостей для оновлення матеріально-технічної бази.

Хто стукає – тому відчиняють. Зусилля керівництва медзакладу щодо облаштування лікарняних приміщень дали позитивний результат: так, поєднавши бюджетні кошти та меценатську допомогу, вдалося здійснити капітальний ремонт сходів реєстратури та фойє поліклініки №1. Крім того, минулого року компанія «РЕНОМЕ-ПАРТНЕР» відгукнулася на прохання й надала посильну благодійну допомогу міській дитячій лікарні Рівненської міської ради. Завдяки спонсорським коштам виготовили та встановили 13 м² світлопрозорих конструкцій віконної і вхідної групи корпусу №1 стаціонару на загальну суму 15844 грн.

Того ж року за умовами співпраці з Програмою розвитку ООН в Україні, у медичному закладі встановили автономну індивідуальну блочно-модульну котельню. Таким чином, Рівненські міська дитяча лікарня та поліклініка стали незалежними від централізованого теплопостачання. Таке задоволення обійшлося у майже два мільйони гривень, які збирали всім світом: частину виділили в рамках дії Програми розвитку ООН, трохи допомогло товариство "ЕСКО-РІВНЕ". Тільки розробка робочого проекту, монтування котельні та під"єднання її до зовнішніх мереж обійшлися майже в триста тисяч гривень – ці кошті відшукали в міському бюджеті. (До речі, найближчим часом такі ж сучасні котли пообіцяли встановити в приміщення Палацу культури «Текстильник», де відвідувачі, частина з яких – діти, переглядають вистави, сидячи у верхньому одязі й шапках).

Тепер на черзі відновлення й ремонту – частина реанімаційного відділення, яка, до речі, нині перебуває у злиденному стані, ремонт другої частини інфекційного відділення та операційної педіатричного відділення №2. Щоправда, без допомоги меценатів здійснити такий ремонт неможливо. Наприклад, в палатах відділення інтенсивної терапії досі встановлені ліжка-сітки, добре знайомі нам з радянських часів – дітвора їх радо використовувала в якості батута, – а от матерям з дітьми на таких ліжках вкрай незручно. Як розповідає Марина Т., нещодавня пацієнтка відділення: «Сітка вгинається мало не до підлоги, ми з дитиною скочуємося в ту яму, спати неможливо, ще важче матерям, які годують. Звичайно, для дітей є ліжечка, але й вони древні. Крани в палатах теж старі, деякі ледве тримаються». Меблі у інших відділеннях, в тому числі, денного стаціонару, теж лишають бажати кращого. Натомість, пацієнти рівнем кваліфікації лікарів задоволені, кажуть – і медперсонал, і лікарі відділення інтенсивної терапії на своєму місці, от тільки працюють у військово-польових умовах, адже і медична, і матеріально-технічна база міської лікарні потребують суттєвого оновлення.

Ще один важливий момент: "швидка" приїде – куди везти? До пацієнтів дитячого віку, які мають міську прописку, виїздить швидка допомога з міської дитячої лікарні. Відповідно, пацієнта доставляють у приймальне відділення цього ж медзакладу, звідти – у відділення інтенсивної терапії, яке за матеріально-технічною базою навіть не наближене до реанімації – ні спецапаратури, ні стандартного набору необхідних ліків тощо. Тобто, щоб потрапити до реанімації Рівненської обласної дитячої лікарні, потрібно або везти дитину власним транспортом, що ризиковано для пацієнта у важкому стані (наприклад, без свідомості тощо), або зв’язуватися зі знайомим лікарем з тієї ж лікарні, або їхати на «17 вересня». І вже звідти, якщо дитина справді в тяжкому стані й потребує перебування в реанімації, її нарешті транспортують в реанімаційне відділення Рівненської обллікарні, втрачаючи при цьому дорогоцінний час.

З огляду на все, написане вище, постає логічне питання: може, врешті, варто обладнати Рівненську міську дитячу лікарню таким чином, щоб вона стала «першою міською» в повному значенні цього слова? Звичайно, реалії сьогодення такі, що без допомоги благодійників неможливі ні ремонти, ні реконструкції, ні оновлення медично-технічної бази. Добре вже те, що знаходяться в нашому місті небайдужі люди, які хоч іноді допомагають подібним закладам. Однак, рівняни все ж повинні мати альтернативу, щоб не ризикувати здоров’ям дітей, катаючись на "швидкій" від лікарні до лікарні.

Рівненська міська дитяча лікарня має приміщення і кваліфікований персонал, обмежений держбюджет і керівництво, яке не стоїть осторонь проблем медзакладу. Справа, як завжди, за малим – за браком коштів. Отож, лишається сподіватися, що в недалекому майбутньому до проблем лікарні долучаться меценати. Як то кажуть, зі світу по нитці – бідному сорочка.

Наталія ДЕМЕДЮК