Сепаратистські устремління корецького аграрія

Новини Рівного - ЧаРівне.info

Останнім часом спостерігаю сталу тенденцію проведення так званих Днів польської культури на території Західної України. Їхні організатори завжди наголошують на важливості проведення подібних заходів, які, на перший погляд, виглядають як прагнення зберегти історичний і культурний спадок, підтримати самобутність традиційної культури та зміцнити зв’язки із «адвокатом» України на євроінтеграційному шляху. Однак це лише на перший погляд…

Насправді прослідковується зовсім інша картина. Наведу лише один приклад. Так, 9-10 вересня п.р. відбулися Дні польської культури у м. Корець, організатором яких був депутат Корецької районної ради від Аграрної партії Борис Дицяк (до 2015 року керівник Корецької районної організації «Партія регіонів»). Програмою заходів передбачено було проведення науково-популярної конференції на тему: «Корець – давнє місто польське». Як це зрозуміти? І чи нормально сприйняли б поляки, якби українські науковці в м. Холм запланували конференцію на кшталт «Український Холм: етнічність на чужині». Впевнений, що ні.

Коротка історична довідка: Вперше місто Корчеськ згадується у Київському літописі 1150 року, коли його відвідав київський князь Ізяслав Мстиславович. У XII столітті місто входило до складу Володимиро-Волинського князівства, в 1258 році тут стояв зі своєю дружиною Данило Галицький, який готував оборону від монголо-татарського війська. З 1380 року Корець перебував у віданні князя Федора Острозького, який на старому городищі у 1386 році побудував укріплений дерев’яний замок – своєрідні ворота на шляху з Києва до Волині. На початку XV століття місто переходить у володіння роду князів Корецьких, а після Люблінської унії (1569 р.) – до складу Луцького повіту Волинського воєводства, яке на той час перебувало під владою Корони Польської.

Тобто до складу Речі Посполитої місто потрапило лише з XVІ століття і перебувало там порівняно не значний проміжок часу! То чому ж сьогодні Корець став польським містом, пане Дицяк? Виходить, що ви «ні свого, ні чужого не навчаєтесь».

Водночас хотілося б нагадати, що у 2013 році в Польщі створена організація «Реституція Кресів», ініціатором заснування якої виступила лояльна до політики Кремля партія «Змяна». Представники згаданої ініціативи заявили, що вимагатимуть від нашої держави повернення майна членів польських родин, депортованих із території Західної України, або компенсацій за залишену поляками нерухомість. Перші позови спадкоємців колишніх власників нерухомості на території Галичини та Волині будуть подані в суди Києва і Луцька вже найближчим часом.

Якщо пригадати історію, у 1924 році польським парламентом був прийнятий особливий «кресовий» закон, згідно з яким з метою асиміляції місцевого населення в Західній Україні та Західній Білорусі вводилася двомовна шкільна освіта, а для зміни національного складу земель інтенсивно проводилося їхнє заселення поляками. То що ж виходить? Заселилися на територію України, яка відійшла Польщі за умовами Ризького мирного договору 1921 року, а в 1940 році повтікали з неї і зараз вимагають її ж повернути?

Нещодавно у польському Сеймі створено парламентську групу «у справах Кресів, кресовяків і спадщини Східних земель давньої Речі Посполитої». Одна із причин створення – «сліди польськості зникають через організовану діяльність спадкоємців бандерівщини й українських націоналістів». Можливо повторююсь, але хочу провести аналогію з українським Парламентом, який гіпотетично створив би парламентську групу із повернення історичних земель часів Київської Русі. Мені здається нас відразу назвали б і бандерівцями, і фашистами, і радикальними націоналістами і т.д.

Прикро те, що звинувачення подібного характеру лунають від, окремих осіб дружнього народу. До чого це може призвести…