Наша відповідь Путіну

Новини Рівного - ЧаРівне.info

Фото Сегодня

Слова президента Росії Путіна щодо походження французької королеви Анни Ярославни наробило галасу у соціальних мережах. Українська частина мереж відреагувала миттєво, з’явилось тисячіобурених і гумористичних коментарів. За цим емоційним сплеском криється величезної значимості проблема повернення історичної пам’яті. Путін не обмовився і не помилився, він сказав те, що хотів.

Російська історична думка традиційно обслуговувала інтереси імперії, історію писали не такою, якою вона була, а якою її хотіло бачити російське самодержавство. Дещо дописали, дещо упустили – зробили картинку для зовнішнього і внутрішнього споживання.Московія була дикою і темною країною, яка увібрала у себе звичаї та традиції Золотої Орди. Щоб не виглядати в очах європейських королівських династій варварами, Московське царство у 1721 році було перейменоване в Російську імперію, московський цар став «імператором Російським», а московіти - руськими. Разом із назвою московіти почали натягувати на себе рядно історії Русі, велич і слава руських князів почала приписуватись Московії (якої тоді ще не було на мапі світу).Царизм прагнув позбавити українство своєї історичної спадщини, визнати українців спадкоємцями Київської Русі означало припустити, що по Красній площі будуть марширувати українські війська. Нинішня російська еліта успадкувала імперські амбіції й активно використовує історичні міфи для проведення інформаційних спецоперацій в умовах гібридної війни.

Десятки тисяч російських тролів, весь російський телеефір заполонили тексти, в якихдержава Україна представляласьпересічним громадянам як якесь випадкове утворення, позбавлене традицій державотворення, автохтонної території, герба, прапора, літературної мови і назви країни. 350 – ти річна історія Русі з 882 по 1240 рік взагалі не бралась до уваги. Вся історія України подавалась в кількох словах: «Бандера», «фашисти», «нацики». Сформована царизмом ментальність меншовартості малоросів, в поєднанні з низьким рівнем освіти і культури деякої частини населення України, утворила безідейну гомогенну масу з притупленою здатністю самоідентифікації. Люди стали маріонетками в руках кремлівських політтехнологів. Пишу ці строки з однією метою – показати, що питання повернення українцям історичної спадщини, зокрема, давньої Русі, давно вийшло за межі академічних баталій, воно стало частиною національної безпеки. Серед донбаських бойовиків значна кількість етнічних українців. Ніхто з них не пишається історію України – Русі,бо не знають. В інформаційній війні існує й історичний фронт. Слова Путіна ще раз нагадали нам про його значення. Рівненщина має адекватно відповідати на виклики агресора.

У нас в області існують унікальні можливості для протидії московитській фальсифікації історії, археологічна та історична спадщина Рівненщини надзвичайно багата, й ми маємо використовувати її як ресурс для патріотичного виховання.Назву лише деякі цифри. Згідно переліку пам’яток археології національного значення на території України рахується усього 132 городищ, що відносяться до епохи Київської Русі. Рівненщина на другому місці, у нас їх аж 16. На території області існувало чотири удільних князівства, центрами цих князівств були населені пункти Пересопниця, Дорогобуж, Дубровиця і Степань. Щоб історія навчилась говорити, необхідно створювати музеї, центри культури та історії, проводити просвітницькі проекти. Перевага області у тому, що через її територію проходить автомобільний шлях міжнародного значенняМ 06 Київ – Чоп, яким щодня їдуть тисячі вітчизняних та іноземних туристів.

Немає потреби витрачати додаткові кошти на облаштування доріг і проведення щиромасштабної рекламної компанії, нікуди вони із цієї траси не дінуться. Дорогобуж ідеально вписується у цей проект -до городища пару кілометрів від траси, існує місце для створення розважального парку та центру культури й історії Київської Русіна кшталт парку в селі КопачівнаКиївсщині. За кілька кілометрів від Дорогобужа, на іншому боці траси, знаходиться селище Гоща. За деякими свідченнями, тут, в школі, в 1600-х роках навчався майбутній московський самодержець Лжедмитрій I - Григорій Отрєп’єв. Бренд «Музей царя Лжедмирія 1» здатен зупинить будь – яку машину!

У музеї можна представити історію Московії – Росії так, як її бачить просвітницька Європа, а не так, як її змальовували імперські прислужники. Обидва проекти надзвичайно привабливі в комерційному плані, тож бізнес залюбки пристане на цю пропозицію. Необхідна лише воля наших можновладців. Це і буде наша відповідь Путіну.

 

 

Анатолій Мініч